Анонсовано старт ініціативи «Всеукраїнський громадських бюджет» на Полтавщині

Версія для друку

Анонсовано старт ініціативи «Всеукраїнський громадських бюджет» на Полтавщині

 

Цього року партисипація виходить вже на новий - національний вимір у вигляді Всеукраїнського громадського бюджету.

Відбулась прес-конференція директора Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій облдержадміністрації Інни Іщенко, яка анонсувала старт на Полтавщині ініціативи Уряду щодо «Всеукраїнського громадського бюджету».

Всеукраїнський громадський бюджет передбачає реалізацію проєктів за кошти ДФРР, але відповідно до загальноприйнятих механізмів партисипативного бюджетування, лише з деякими особливостями.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у сумі 500,0 тис. гривень (10% від коштів ДФРР) спрямовуються на фінансове забезпечення реалізації проєктів – переможців «Всеукраїнського громадського бюджету». Ці кошти розподілено між регіонами, і Полтавська область отримає 13,3 млн грн.

Важливо, що проєкти, які мають подаватися ініціаторами на ВГБ, повинні бути масштабними, оскільки нормативними актами передбачено, що загальна кошторисна вартість проєктів будівництва (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) має складати понад 5 млн гривень, а для інших проєктів – понад 1 млн гривень.

Положенням визначено 4 етапи проведення ВГБ:

  • Порядок підготовки та подання проєктів ініціаторами – І етап відбору.
  • Порядок проведення електронного голосування – ІІ етап відбору.
  • Порядок подання проєктів на оцінювання регіональній комісії – ІІІ етап відбору.
  • Порядок подання проєктів до Комісії при Міністерстві розвитку громад і територій  – IV етап відбору.

Для реалізації зазначеного завдання облдержадміністрації здійснено ряд організаційних заходів, а також за особистої підтримки голови обласної ради Олександра Біленького укладено меморандум про співпрацю з Фондом Східна Європа.

Фондом буде надано майданчик для проведення електронного голосування, який унеможливить технічно втрутитись у процес голосування та забезпечить ідентифікацію голосуючого (шляхом ЕЦП).

Основні критерії до ініціаторів/подавачів проєктів на Всеукраїнський громадський бюджет такі: громадяни України віком від 18 років, що проживають на території Полтавської області; заявники; наукові установи; громадські організації, які здійснюють діяльність в межах Полтавської області.

Також платформа http://budget.e-dem.in.ua надасть можливість забезпечити процедуру оприлюднення ініціативи та її обговорення.

Тобто фактично із запровадженням Всеукраїнського громадського бюджету Полтавської області кожен громадянин нашого регіону може взяти безпосередню участь у розподілі коштів державного бюджету на реалізацію проєктів, які на їх думку є важливими та нагальними для тієї чи іншої місцевості.

Наразі маємо завершальний етап, після якого Положення про порядок ініціювання та подання проєктів Всеукраїнського громадського бюджету Полтавської області буде опубліковано на сайті облдержадміністрації та набуде чинності.

"Після 25 вересня ми оголосимо про старт прийому проєктів на Всеукраїнський громадський бюджет Полтавської області, який триватиме один місяць. Ініціатори проєкту оформлюють у визначеному в Положенні порядку свою проєктну ідею чи задум (або вже мають готовий проєкт – актуально для органів місцевого самоврядування), збирають не менше ніж 70 підписів за свою ініціативу (окрім ініціатора проєкту). При цьому список осіб, які підтримали проєкт, в обов’язковому порядку має містити погодження голови (виконувача обов’язків голови) відповідної місцевої ради, на території якої планується до втілення проєкту", – пояснила Інна Іщенко.

Це необхідно насамперед тому, що в подальшому заявниками з реалізації проєктів, ініціаторами яких виступили громадяни, наукові та громадські організації, будуть саме органи місцевого самоврядування, які готуватимуть відповідний висновок щодо можливості втілення ініційованого задуму, замовлятимуть виготовлення проєктно-кошторисної документації, надаватимуть відповідне співфінансування з місцевого бюджету.

Щодо співфінансування, то постановою КМУ № 196, а також Положенням визначено, що на реалізацію проєктів Всеукраїнського громадського бюджету надходить фінансування з місцевих бюджетів у розмірі більше 10%, решта – кошти Всеукраїнського громадського бюджету (тобто державне фінансування з ДФРР).

Після подання ініціаторами проєктів, які відповідають всім умовам, їх буде розміщено на платформі в системі «Всеукраїнський громадський бюджет Полтавської області» та оголошено про початок голосування.

Голосування за проєкти триватиме протягом 15 календарних днів із дня оголошення про початок голосування. Голосування відбуватиметься шляхом заповнення спеціального бланку голосування в електронному вигляді в електронній системі, яка забезпечує точну ідентифікацію голосуючих осіб шляхом авторизації особи із застосуванням електронного підпису та можливістю перевірки результатів у разі виникнення сумнівів у їх об’єктивності. Одна особа зможе проголосувати не більше, ніж за два проєкти.

До наступного етапу конкурсного відбору допускаються проєкти ВГБ, які за результатами електронного голосування набрали не менше 30 відсотків голосів загальної кількості всіх голосів (не плутати із кількістю жителів області).

Цей етап передбачає відбір проєктів регіональною конкурсною комісією шляхом оцінювання проєктів її членами за встановленими критеріями.

Переможцями попереднього конкурсного відбору проєктів будуть проєкти, які за результатами проведеної оцінки матимуть найбільшу кількість балів за рейтингом, окремо за кожним технічним завданням на проєкти, розробленим на виконання стратегічних цілей регіональної Стратегії розвитку Полтавської області на відповідний період.

Далі проєкти-переможці ВГБ та їх узагальнені переліки, які набрали найбільшу кількість балів за результатами оцінювання регіональною конкурсною комісією, подаються облдержадміністрацією до Міністерства розвитку громад та територій України.

Комісія при Мінрегіон натомість подає ці проєкти на розгляд та затвердження до Кабінету Міністрів України. Вже після чого здійснюється фінансування та реалізація проєктів.

Департамент економічного розвитку, торгівлі та

залучення інвестицій облдержадміністрації

угору ↑