Ціни на хлібобулочні вироби на Полтавщині залежатимуть від урожаю 2019 року та вартості зерна у світі

Версія для друку

Ціни на хлібобулочні вироби на Полтавщині залежатимуть від урожаю 2019 року та вартості зерна у світі

 

Станом на 05.08.2019 в області збирання ранніх зернових культур завершено – повідомив на апаратній нараді в облдержадміністрації директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов.

Він сказав, що характерною ознакою цьогорічного збирання були «високий рівень організації й технологічного забезпечення», зокрема тому вдалося зібрати 1,5 млн. тонн зерна ранніх зернових культур із площі 342,2 тис. га.

«Середня врожайність становила 45,1 ц/га, що на 6,4 ц/га більше, ніж минулого року, – розповів Сергій Фролов. – Із хлібом ми вже є, а щодо цінової ситуації, то вона залежить від закупівельної ціни на зерно, вартості його переробки на борошно, вартості хлібопечення, і насамкінець – розміру торговельних надбавок. Нині ціна на продовольче зерно урожаю цього року менша від рівня минулого року на 17%».

Сергій Фролов розповів, що напередодні апаратної наради зустрівся із деякими виробниками зерна і борошна Полтавщини, щоб обговорити ціну на хлібні вироби для населення. За його словами, він не почув «застережень, щодо факторів, які вплинуть на різке збільшення ціни».

Директор Департаменту відзначив, що останніми роками «склалась певна традиція, що більш потужні виробники закуповують зерно, тобто не шукають готове борошно, щоб втримувати ціну і бути конкурентоздатними».

На нараді були присутні представники хлібопекарських підприємств. Зокрема, директор ТОВ «Полтавський хлібокомбінат «Кулиничі» Олександр Козуб. На запитання щодо можливості зменшення ціни на хліб виробництва його підприємства він відповів так: «Ні не буде, але ціни не зростуть. По пшениці немає питань, але є по житу. Зараз житня мука дорожча, ніж пшенична. І це серйозно позначиться на хлібі так званої простої рецептури, чи як ми його називаємо – соціальному хлібі. Найімовірніше, ціни на нього будуть рости, якщо Аграрний фонд і Державна продовольчо-зернова корпорація України не домовляться. Якщо ми зараз закупили 9 тисяч тонн зерна пшениці, то знаємо, що по виробництву пшеничного хліба в нас не буде проблем. А жито ми не закуповуємо: нема, де його зберігати, немає традицій, скажімо так, його зберігати».

Жита в області цього року намолочено 9,1 тис. тонн із площі 3,4 тис. га, середня врожайність дещо (- 2,5 ц/га) нижча за торішню і становить 26,8 ц/га.

Ця культура не користується популярністю серед аграріїв не тільки Полтавщини, а всієї України. Тому із року в рік посівні площі зменшуються. Ситуацію намагаються вирішувати за допомогою імпорту з Білорусі.

Т.в.о. голови Полтавської ОДА Олег Пругло сказав, що ситуація із житом – давня проблема, на яку керівництво області звертає увагу. На його думку, необхідно підготувати відповідне звернення вже до нового Кабінету Міністрів України.

Сергій Фролов звернув увагу і на те, що зменшення ціни на продовольче зерно цього року призвело до доволі низької прибутковості його виробництва – лише 5% рентабельності. Він вважає, що така тенденція може призвести до того, що аграрії області збільшуватимуть посіви кукурудзи, соняшнику, сої за рахунок зменшення посіву продовольчої пшениці.

Це дещо дисонує із ситуацією, яка нині складається на світових ринках. «Головними чинниками, які сформують загальну картину глобального ринку у 2019/20 маркетинговому році, – сказав Сергій Фролов, – стануть доволі високий попит на пшеницю та проблеми зі збутом кукурудзи, що негативно відіб’ється на цінах на останню».

Сергій Фролов не виключає, що ціни на пшеницю у світі впливатимуть на цінову політику в Україні.

Індекс споживчих цін у Полтавській області на хліб та хлібопродукти у 2018 році становив 115,9 %. За перше півріччя 2019 року він підвищився лише на 1,3 %, що порівняно аналогічним періодом минулого року менше на 3,4 %.

Згідно з дослідженнями роздрібних цін, які проводить Український дослідний інститут продуктивності агропромислового розвитку, ціни на хліб, борошно та макаронні вироби в області станом на 25.06.2019 є нижчими за середні ціни в Україні.

 

угору ↑