Державне бюро розслідувань та представниками системи безоплатної правової допомоги підписали меморандум

Версія для друку

Державне бюро розслідувань  та представниками системи безоплатної правової допомоги підписали меморандум

 

Метою Меморандуму стала консолідація зусиль Регіональних центрів й Державного бюро розслідувань  щодо недопущення порушень прав людини  та  належне забезпечення затриманих і підозрюваних осіб на захист у кримінальному процесі.

Документ своїми підписами закріпили директор Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, Володимир Тимошко, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий, директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Олена Демченко, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у  Луганській та Харківській областях Анатолій Бородавка та заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області Ніна Тутова. 

 Підписанти дійшли домовленостей  про здійснення спільної діяльності, яка буде спрямована на належний захист прав затриманих осіб у кримінальному процесі, зокрема шляхом оперативного визначення територіальності надання безоплатної вторинної правової допомоги адвокатами та проведення роботи, яка спрямована на професійний розвиток працівників структур  під час проведення спільних правопросвітницьких заходів.

Під час  робочої зустрічі, яка передувала підписанню документа, очільник   Територіального управління ДБР, розташованого у м. Полтаві, розповів представникам системи безоплатної правової допомоги про структуру та повноваження новоутвореного правоохоронного органу. Очільники Регіональних центрів, у свою чергу, розповіли про механізм та підстави надання правової допомоги саме у кримінальному процесі.

«У підслідності ДБР – найвищі посадовці, судді, працівники правоохоронних органів, ті, хто вчинив військові злочини. Це люди, які мають можливість впливати на перебіг кримінального провадження та уникати покарання, через що суспільство не довіряє роботі правоохоронних органів та судової системи. Завданнями Державного бюро розслідувань є своєчасне запобігання, виявлення, припинення, швидке розкриття та об’єктивне розслідування злочинів, віднесених до компетенції Бюро», - повідомив Володимир Тимошко.

За словами  очільника Територіального управління ДБР, розташованого у м. Полтаві, підрозділ поширює свою діяльність на Дніпропетровську, Полтавську, Сумську та Харківську області.  Також він зазначив, що створення нової структури вимагає також і нових підходів у роботі, а враховуючи цінності роботи органу, його діяльність направлена, в першу чергу, на активну співпрацю задля належного розслідування злочинів та дотримання під час цього процесу прав людини.

«Так, лише за 2018 рік Регіональним центром адвокатам видано 4070 (2017 рік – 5824) доручень у кримінальному процесі. Повідомлення про затримання осіб як у адміністративному порядку, так і в кримінальному процесі цілодобово приймаються Регіональним центром. Порядок інформування про затримання особи визначений законодавцем та зобов’язує правоохоронців негайно сповіщати про це відповідні Регіональні центри. Далі протягом години з моменту реєстрації повідомлення про затримання особи черговий Регіонального центру в установленому порядку призначає адвоката шляхом видачі доручення. Призначений адвокат повинен прибути за зазначеною адресою до місця конфіденційного побачення із затриманою особою протягом години з моменту видачі йому доручення», - нагадав Олександр Черчатий.

За словами очільника Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у  Луганській та Харківській областях Анатолія Бородавки, з моменту створення ДБР, до Регіонального центру вже надійшло 3 повідомлення про затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочинів, підслідних ДБР, у Харківській області та 1  повідомлення – у Луганській.

 Після підписання  Меморандуму  керманичі також зустрілися з слідчими Державного бюро розслідування та обговорили питання, які виникають у процесі роботи. Неабияку зацікавленість у слідчих викликало питання, який саме Регіональний центр мають повідомляти слідчі у випадку затримання особи за місцем фактичного затримання чи безпосередньо за територіальним розташуванням підрозділу, адвокати з якого регіону мають захищати клієнтів тощо.

 Сторони наголосили, що укладення Меморандуму про співпрацю стане  ще одним із кроків у забезпеченні прав осіб до їх доступу до правосуддя.

Довідково.  Верховна Рада прийняла Закон про створення Державного бюро розслідувань 12 листопада 2015 року. Створення цього органу передбачено Конституцією України: до нього повинні перейти від прокуратури функції досудового розслідування. Бюро буде розслідувати злочини, скоєні вищими посадовими особами, правоохоронцями, суддями, а також військові злочини. Державне бюро розслідувань покликано запобігати, виявляти, припиняти, розкривати і розслідувати злочини, що вчинили: вищі посадові особи: Президент України, повноваження якого припинено; Прем’єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник та заступник міністра; Член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України; Член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України; Голова Фонду державного майна України, його перший заступник та заступник; член Центральної виборчої комісії; народний депутат України; Уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Генеральний прокурор України, його перший заступник та заступник; Директор Національного антикорупційного бюро України; Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник; Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник; Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник; Радник або помічник Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України; суддя; працівник правоохоронного органу; особа, посада якої належить до категорії "А", крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності Національного антикорупційного Бюро України. Також фахівці розслідують злочини, які вчинили службові особи Національного антикорупційного бюро України; заступник Генерального прокурора-керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; інші прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, але крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю НАБУ.

Також ДБР розслідує злочини,  за участю осіб, які вчинили військові злочини, крім передбачених статтею 422 Кримінального кодексу України

Структура Державного бюро розслідувань включає центральний апарат, сім територіальних управлінь, Академія та Науково-дослідний інститут. До центрального апарату ДБР входять 15 управлінь та 4 самостійних відділів.  Територіальні управління згідно з Законом України «Про Державне бюро розслідувань» розташовані у містах: Львів, Хмельницький, Миколаїв, Мелітополь, Полтава, Краматорськ та Київ.

Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40, тел. (0532) 56-26-66.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

 

угору ↑