ГО Save Poltavа: як активісти рятують минуле задля успішного майбутнього та співпрацюють з обласною владою

Версія для друку

ГО Save Poltavа: як активісти рятують минуле задля успішного майбутнього та співпрацюють з обласною владою

 

Громадська організація «Збережемо Полтаву» (#SavePoltava) – спільна ініціатива громадсько-політичних діячів, науковців та активістів. Вони об’єдналися, щоб працювати над збереженням пам’яток історії, культури, природи, архітектури й археології Полтавщини і популяризувати їх.

Як утворилася Save Poltava та хто входить до її складу

Ініціатива створення організації Save Poltava належить учаснику операції ООС, активісту Віктору Трофименку. Ідея згуртувати людей у нього виникла в 2017 році під час протестів із вимогою припинити будівництво МАФів на вулиці 23 вересня й демонтувати прибудову до пам’ятки архітектури національного значення будинку Дворянського зібрання.

– Я подумав, а хто взагалі серйозно займається збереженням культурної спадщини. На той момент не було жодної подібної неурядової організації. Маючи великий досвід роботи в громадському секторі, вирішив діяти. Звернувся до небайдужих людей і спільно ми створили Save Poltavа, – розповів Віктор Трофименко.

Учасниками ГО «Збережемо Полтаву» також є головний архітектор Полтавської області Ірина Особік, архітектор, науковець і проектувальник Оксана Бєлявська, краєзнавець та історик Борис Тристанов, депутати Полтавської міської ради Юліан Матвійчук і Вадим Ямщиков, підприємець Ігор Кіянчук, активіст Максим Бережний. Нещодавно до організації приєдналася телеведуча та заступник голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.

– Вони прекрасні насамперед тим, що наші плани на життя співпадають. Нам треба save! Спершу повернути цьому краю знання про те, хто він насправді є, і зберегти це, – говорить Ольга Герасим’юк.

Збереження Кадетського та будинку Дворянського зібрання — над чим працюють у Save Poltava

Серед наймасштабніших ініціатив ГО «Збережемо Полтаву» – проект зі збереження будівлі Кадетського корпусу.

– Будинок перейде на баланс Державної судової адміністрації. ДСА бере на себе зобов’язання за свій кошт виготовити проект, реставрувати й перенести в Кадетський корпус судові інстанції з різних куточків Полтави. Таким чином вони звільнять площі під дитячі садки. Також частину Кадетського віддадуть під громадський простір, – розповіла Ірина Особік.

Також чимало зусиль активісти доклали до того, аби будинок Дворянського зібрання та Краєзнавчий музей отримали статус Пам’яток національного значення і були занесені в електронний державний реєстр.

Нині продовжують працювати над збереженням будинку Дворянського зібрання, розробляють проект. Будівлю планують привести до первісного стану. Що зробити всередині, запитали в полтавців, які хочуть бачити там кінотеатр із виставковими залами.

– Наша мета – зробити місто економічно й інвестиційно привабливим. Зробити з Полтави бренд. Та для цього місто повинне відрізнятися від інших. Туристи не хочуть бачити одні лише торгівельні центри й багатоповерхівки. Їх приваблює унікальність та автентичність. У Полтаву неодмінно приїжджатимуть нові туристи, які хотітимуть повертатися. І в нашого міста є всі шанси для цього, – додав Віктор Трофименко.

Відеопроект про архітектуру та встановлення скульптури Вайнгорту – співпраця з Полтавською ОДА

Save Poltava активно співпрацює з Полтавською ОДА. Реалізація спільних проектів направлена на збільшення туристичної привабливості Полтавщини, привернення інвесторів і збереження архітектурних пам’яток.

Для популяризації архітектурних пам’яток, частина з яких збереглася ще з часів XVIII століття, про них спільно знімають ролики. У відео розповідають про історію пам’яток, цінність і нинішній стан. Проект «Полтавщина архітектурна» – ініціатива директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА Тимофія Голбана.

– Ми маємо унікальне архітектурне обличчя. Популяризація історичних будівель і їх збереження – дуже важливий крок до збільшення туристичної привабливості нашої області, – розповідає Тимофій Голбан.

У межах відеопроекту «Полтавщина архітектурна» вже вийшло чотири ролики про:

Кадетський корпус;

Будинок генеральші Селастельникової;

Будинок генерал-губернатора;

Залізничний вокзал «Полтава-Південна».

Крім того, завдяки співпраці Полтавської ОДА та ГО «Збережемо Полтаву» біля будівлі Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА, на вул. Зигіна 1, встановлять скульптуру полтавському архітектору Леву Вайнгорту. Об’єкт планують відкрити до дня архітектора або до дня народження Вайнгорта.

Проект ініціював Тимофій Голбан, а члени Save Poltava допомагають у його експертному супроводі та виборі найвдалішого варіанту майбутньої скульптури.

Після встановлення фігури Вайнгорту туристам та полтавцям відкриється ще одна локація для відпочинку й фотографій на пам’ять. Територія біля будівлі Департаменту охороняється, тому скульптуру вдасться зберегти від вандалів.

Плани на майбутнє: Полтава – туристичний центр України

Полтава неодмінно стане туристичним центром України, переконують активісти. Для цього є все необхідне, варто лише говорити.

На свою діяльність представники ГО спрямовують власні кошти. Також допомагають небайдужі люди. Сприяє реалізації проектів ГО «Збережемо Полтаву» й обласна влада.

– Департамент культури і туризму Полтавської ОДА на чолі з Валентиною Вождаєнко постійно допомагає нам у діяльності. Вони прислухаються до нас, ми – до них. Керівництво області також допомагає. Вони зацікавлені у збереженні культурної спадщини на території регіону, щоб Полтавщина піднялася на вищий культурний рівень, – наголосила Ірина Особік.

Полтавська ОДА

угору ↑