Кожен полтавець може дізнатися свій ВІЛ-статус у сімейного лікаря

Кожен полтавець може дізнатися свій  ВІЛ-статус у сімейного лікаря

На Полтавщині за участі експертів пілотного проекту USIAD Delloite «Сталість ВІЛ-послуг», керівників та фахівців медичної галузі області та Благодійної організації «Світло надії» відбулася конференції «Здобутки Пілоту «Сталість ВІЛ-послуг в Полтавській області».

«Метою нашого проекту є надання якісних послуг з виявлення та лікування ВІЛ-інфекції. Ми отримали декілька важливих досягнень. Перше з них – це впровадження тестування в первинній медико-санітарній мережі та друге – покращення доступу до послуг, у тому числі, замісної підтримувальної терапії. Ми вперше будемо відкривати сайт ЗПТ у Кременчуці. І третє – забезпечення грошових ресурсів місцевою владою для фінансування сфери послуг ВІЛ. Це дозволить найбільш ефективно використовувати кошти і кадрові ресурси, та не залежати від 100% допомоги міжнародних донорів, яка має свої терміни надання», - зазначила керівник проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Ната Аваліані

Директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак подякував керівникам проекту за спільну результативну роботу та відмітив, що для більш широкого інформування громадян про можливість проходження тестування на ВІЛ фахівці формують групи ризику і повідомляють їм про можливість пройти дослідження.  Він також відмітив, що важливо проводити ефективні профілактичні заходи та створювати найкращі умови для діагностування та лікування ВІЛ для мешканців Полтавської області. У пакеті медичної реформи Міністерства охорони здоров'я України є інформація стосовно безкоштовного тестування, яке вже впровадили у цьому проекті. «Зараз ми можемо впевнено сказати, що проект  дає свої певні результати і користь для громадян. Сьогодні майже 6 тисяч людей знаходяться на обліку і вже отримали допомогу», - наголосив Віктор Лисак.

За інформацією керівника напряму адвокації БО «Світло надії» Сергія Жука, вже було проведено попереднє навчання для медичного персоналу первинної ланки медико-санітарної допомоги та затверджено нормативні документи на рівні ЛПЗ.

Проект також включав в себе розробку концепції механізмів прямого фінансування профілактичних програм з протидії ВІЛ-інфекції з місцевих бюджетів (соціальне замовлення, державно-приватне партнерство та пряма закупівля послуг у ЛПЗ), затвердження стандартів надання профілактичних послуг та розробку моделі співфінансування замісної підтримувальної терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків.

Цілі та завдання, що стояли перед виконавцями Пілоту, презентувала старший радник з питань адвокації та розбудови партнерства Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», координатор пілоту в Полтавській області Марія Маковецька. Вона зауважила, що мети виконавців Пілоту – створення сталої моделі надання життєво важливих послуг для представників груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ та ЛЖВ – було досягнуто.

Під час заходу учасників також поінформували: «про основні напрямки децентралізації та інтеграції ВІЛ-послуг як результат роботи пілоту», «про пілотування нових моделей надання послуг ЗПТ» та «про партнерство приватного та державного секторів медицини у контексті протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу».

По завершенню зустрічі Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА та підпорядковані заклади, причетні до реалізації пілоту в області, отримали подяки від проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» за лідерство та партнерство.

До відома: швидкий тест на ВІЛ можна пройти  у центрах первинної медико-санітарної допомоги Полтави, Полтавського району та Кременчука.