Михайло Іллєнко: «Такі фестивалі допомагають налагодити кінематографістам контакт із глядачем»

Версія для друку

Михайло Іллєнко: «Такі фестивалі допомагають налагодити кінематографістам контакт із глядачем»

 

За кілька годин у Полтаві, на Театральній площі, відбудеться урочисте відкриття ІІ Міжнародного фестивалю патріотичного документального кіно «КіноДОК». Він працюватиме у Полтаві з 14 по 16 вересня. Проводиться за сприяння обласної державної адміністрації, громадськості міста, області та країни.

У конкурсній програмі представлено 22 фільми. Їх демонструватимуть упродовж 15-16 вересня у кінотеатрі «WIZORIA Колос» з 10.00 по 13.00 і з 15.00 по 18.00. Вхід вільний.

Перед стартом дійства в ОКІА «Новини Полтавщини» відбулася прес-конференція журі фестивалю. У ній взяли участь засновник фестивалю «КіноДОК» Ганна Левківська, голова журі фестивалю, заступник голови Національної спілки кінематографістів України, кінокритик, сценарист Сергій Тримбач, український кінорежисер, сценарист, актор, академік Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України Михайло Іллєнко, український режисер-документаліст, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки кінематографістів України Валентин Сперкач, голова комісії по відбору фільмів до конкурсної програми, український кінознавець, ведучий авторської телепрограми «Аргумент-кіно» Володимир Войтенко і медіа-директор фестивалю Марія Бойко. Працюватиме в журі й письменниця, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, народний депутат України Марія Матіос.

– Із прокатом документальних фільмів є проблеми. Хоча певний час в Україні взагалі документальні неігрові картини не демонструвалися в кінотеатрах. Здавалося, що документальне кіно не повернеться у вітчизняні кінотеатри, а тільки телеекрани й мережа інтернет стануть для нього майданчиком. Нині практично щомісяця кілька неігрових українських і зарубіжних фільмів з’являються в кінотеатрах. Як правило, це стрічки, які мають глядацький ресурс. Більшість неігрових картин демонструються не в кінотеатрах. Потужне джерело – інтернет. Фестиваль – це спосіб подивитися в лінзу, навести фокус на певне явище, простежити тенденції. Крім того, це засіб комунікації кінематографістів із глядачами й між собою, – розповів Сергій Тримбач. – Цей фестиваль проводиться вдруге. Перший організували в Чернігові. Другий відбудеться в Полтаві. І якби він у вашому місті отаборився, отримав «прописку», на мою думку, було б непогано. Вочевидь, тут не так багато фестивалів, а Полтава – це потужний культурний центр. І Полтавщина загалом. Наприклад, Яреськи, які не так далеко від Полтави, були улюбленим місцем Довженка, де він знімав свої фільми.

За словами Володимира Войтенка, фестивалі з роками стали однією з форм прокату фільмів, майданчиком, який дозволяє переглянути стрічки, які з певних причин не потрапляють до широкого прокату.

– Кіно, представлене у конкурсній і позаконкурсній програмах фестивалю, дихає часом, у якому ми живемо. Його переглянути варто, – додав Володимир Войтенко.

У відборі брали участь стрічки, зняті починаючи з 2014 року.

– Полтавщина зголосилася прийняти фестиваль із надією, що до нас приїдуть режисери-документалісти. Документалісти – це ж літописці сучасності, які своїм гострим оком і небайдужим серцем бачать Україну, якою вона є і якою ми прагнемо щоб вона стала. Дуже важливо для нашого краю запросити цих людей на Полтавщину й показати найкраще, що є в нашому краї, – зазначила Марія Бойко.

– Якщо більше буде фестивалів, то більше шансів матимемо налагодити втрачений зв’язок із аудиторією. Із 1991-1992 років і до початку 2000-х його не існувало. Такі фестивалі допомагають налагодити кінематографістам контакт із глядачем, – додав Михайло Іллєнко.

Переможець та призери ІІ Міжнародного фестивалю документального патріотичного кіно «КіноДОК», крім статуетки «Берегиня», цього року отримають і грошові премії. Розмір останніх організатори поки що не розголошують.

угору ↑