Між громадськістю і владою області налагоджено конструктивну співпрацю

Версія для друку

Між громадськістю і владою області налагоджено конструктивну співпрацю

 

Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вікторія Пилипенко на апаратній нараді розповіла про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.

Зокрема зазначила, що в регіоні ця робота здійснюється відповідно до положень Національної стратегії розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки, затвердженої Указом Президента України від 26 лютого 2016 року № 68 «Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні». Крім того, чимало заходів проводяться на виконання програми «Відкритий Уряд», що реалізується в Україні відповідно до міжнародних угод.

– При облдержадміністрації створено Громадську раду. У її складі функціонують 12 профільних постійних комісій, які розглядають актуальні поточні галузеві питання. Протягом 2017-2018 років відбулося дев’ять засідань ради, із них три – виїзні. Громадська рада працює у тісній взаємодії з головою облдержадміністрації, – зазначила Вікторія Пилипенко. – Радою в обов’язковому порядку попередньо обговорюються проекти цільових галузевих або комплексних програм, які потім виносяться на розгляд депутатів обласної ради. Упродовж 2017-2018 років надано 67 висновків щодо відповідності проектів рішень обласної ради інтересам громадян. Протягом чотирьох каденцій Громадську раду при облдержадміністрації очолює Володимир Семенович Голуб, який має величезний досвід роботи у сфері міжсекторальної співпраці, постійно бере участь у тематичних всеукраїнських і міжнародних заходах як інститутів громадянського суспільства, так і центральних органів державної влади, де ділиться досвідом Полтавщини та вносить пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства в зазначеній сфері.

У районах області працюють 25 громадських рад при районних державних адміністраціях, громадські ради при Лубенській, Миргородській, Горішньоплавнівській міських радах, а також при Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області, Головному територіальному управлінні юстиції у Полтавській області, Головному управлінні Державної фіскальної служби в Полтавській області. Активністю відзначаються громадські ради при Миргородській, Лубенській РДА, Горішньоплавнівській міській раді. Загалом участь в управлінні державними справами та вирішенні питань місцевого значення у складі громадських рад при органах влади беруть майже 500 осіб, які представляють легалізовані громадські об’єднання. Водночас у районах не надають належного значення оприлюдненню матеріалів про діяльність громадських рад на офіційних сайтах і в ЗМІ. Також відсутня інформація про реагування органів влади на зауваження та пропозиції, надані громадськими радами.

Вікторія Пилипенко розповіла, що з метою координації діяльності громадських рад, які функціонують на Полтавщині, 26 червня цього року проведено перший Форум громадських рад області, участь у якому взяли перший заступник голови Держкомтелерадіо України Богдан Червак, представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, Українського незалежного центру політичних досліджень, ГУ НП в Полтавській області, обласного військового комісаріату, відокремленого підрозділу Центру підтримки місцевого самоврядування у Полтавській області.

Представники громадських об’єднань долучаються до роботи інших дорадчих органів, створених при органах влади. При ОДА та її структурних підрозділах сформовано понад 100 консультативно-дорадчих органів, при кожній райдержадміністрації та міськвиконкомі – більше 40.

Крім того, щороку формуються орієнтовні плани консультацій із громадськістю. Так, протягом 2017-го на виконання орієнтовного плану консультацій із громадськістю структурними підрозділами облдержадміністрації проведено 296 публічних та електронних консультацій із громадськістю. Протягом січня-травня 2018 року відбулося 180 таких консультацій.

– Найбільш активно й фахово проводять консультації з громадськістю структурні підрозділи облдержадміністрації – Департамент соціального захисту населення, Департамент агропромислового розвитку, Департамент охорони здоров’я, Департамент освіти і науки, Департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій, Департамент культури і туризму, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту, – зазначила Вікторія Пилипенко. – Обговорення питань із громадськістю активно проводять також представники Головного територіального управлінні юстиції у Полтавській області, Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Головного управління Державної фіскальної служби області.

Новою формою роботи з громадськістю, що була запроваджена у 2015 році, є експертні зустрічі представників громадськості й експертного середовища з фахівцями Уряду й центральних органів виконавчої влади, які проводяться засобами відеоконференцзв’язку з регіональних інтернет-студій. Із 2015-го по червень 2018-го проведено 80 таких заходів. У них взяли участь майже 400 представників структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади і громадського експертного середовища.

Вікторія Пилипенко звернула увагу учасників апаратної наради на те, що в області ще не відпрацьовано питання запровадження електронних петицій і можливості через офіційні сайти органів влади отримувати зворотну інформацію від громадян стосовно діяльності органів влади та проводити опитування громадської думки.

– Постійно проводяться зустрічі керівництва облдержадміністрації з представниками обласних громадських організацій. Зокрема, традиційними стали зустрічі голови облдержадміністрації з активом обласного відділення Української спілки ветеранів Афганістану, громадського об’єднання «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини», обласного відділення Всеукраїнської спілки «Союз. Чорнобиль. Україна» та іншими. Така співпраця дала можливість ініціювати головою облдержадміністрації розгляд та унормування на центральному рівні окремих питань, які хвилюють представників громадських об’єднань, – пояснила Вікторія Пилипенко.

Вона додала, що спільно з громадськими організаціями проводяться заходи з нагоди державних свят і пам’ятних дат, а в практику роботи облдержадміністрації увійшла організація щороку обласного Форуму волонтерів.

Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА забезпечується проведення конкурсів проектів громадських організацій, на виконання яких виділяються кошти з обласного бюджету. Завдяки цьому напрямку роботи створюється можливість доступу інститутів громадянського суспільства до фінансової підтримки з бюджету й умови для використання органами влади потенціалу громадських організацій, залучення додаткових ресурсів до реалізації програм економічного та соціального розвитку краю.

– Департаментом уже кілька років проводяться конкурси проектів громадських організацій за визначеними пріоритетами. У 2018-му на підтримку таких ініціатив з обласного бюджету виділено 200 тисяч гривень. Цьогоріч у червні відбувся відкритий захист 12 конкурсних проектів. За підсумками рейтингової оцінки переможцями визнано чотири проекти трьох громадських організацій, які будуть профінансовані після надходження коштів. Департаментом заплановано проведення до 1 жовтня цього року конкурсу проектів громадських організацій на 2019 рік, – поінформувала Вікторія Пилипенко. – Оцінюючи результативність заходів, спрямованих на забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, можна навести дані незалежних організацій. Так, за інформацією Інституту розвитку регіональної преси, минулого року сайт Полтавської облдержадміністрації посів перше місце за показниками відкритості органів виконавчої влади області. За даними, наведеними Українським незалежним центром політичних досліджень, Полтавщина займає 5-7 місця за показниками залучення інститутів громадянського суспільства до процесів формування та реалізації державної політики, наявності та виконання цільових програм сприяння розвитку громадянського суспільства.

Голова Громадської ради при облдержадміністрації Володимир Голуб зазначив, що між громадськістю й обласною владою, структурними підрозділами ОДА налагоджено конструктивну співпрацю.

– Маємо розуміти, як у районах Полтавщини відбувається співпраця органів виконавчої влади з громадськістю. Необхідно налагодити відповідну роботу, проводити навчання для представників громадських рад ОТГ і районів. Водночас потрібно залучати громадськість і до розробки проектів, вносити пропозиції до стратегії розвитку Полтавщини – 2020, – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Пісоцький.

угору ↑