На рахунках сільських і селищних рад Полтавщини лежать майже 500 мільйонів «вільних» коштів

Проте на ремонт доріг у власних селах місцеві ради використовують 5—10% бюджету

Цього року райони Полтавщини отримали на ремонт доріг 55 мільйонів гривень субвенції з обласного бюджету. Як прокоментувала на щотижневій апаратній нараді в. о. начальника управління інфраструктури і туризму Полтавської ОДА Лариса Оніщук, за ці кошти мали б відремонтувати 225 об’єктів інфраструктури. З них 145 — це дороги загального користування. Проте не у всіх районах кошти обласної субвенції почали освоювати активно. Серед лідерів ремонтних доріг Лариса Оніщук назвала Семенівський, Новосанжарський, Котелевський, Кобеляцький та Зінківський райони. Що відбувається в інших районах, з’ясовували під час наради. Голова Полтавської ОДА Валерій Головко влаштував жорсткий «розбір польотів», заслуховував майже кожного керівника району.

Голови РДА скаржилися на бюрократичну затягненість процедури, в когось «не склалося» з Prozorro, у інших — зі Службою автомобільних доріг у Полтавській області. Лариса Оніщук, аналізуючи причини, що завадили оперативності у використанні коштів у районах, зауважила, що таке суттєве фінансування районам дали вперше, можливо освоєння загальмувалося через ще не відпрацьований механізм.

— Всі чекали коштів з обласного бюджету, не розпочинали роботи, поки не буде цих грошей. Тому й затягли процес і важко освоїти кошти. Для прикладу, Гадяцький район ще на початку року  передбачив у власному бюджету 16 мільйонів гривень на дороги, то для них 3 мільйони субвенції — це вже кошти на завершення робіт, а не на початок, — прокоментував директор Департаменту фінансів Павло Кропивка.

Натомість голова ОДА порадив не шукати крайніх, бо відповідальні всі. А очільники районів — у першу чергу.

— У вас був цілий рік, а ви в грудні почнете активно використовувати гроші, — жорстко додав Валерій Головко. — І не потрібно шукати крайнього. Ви особисто відповідаєте, як представницька влада, за те, як ремонтуються дороги  у вас в районі. Ми на наступний рік з депутатами  запланували в пріоритеті використання грошей на ремонт доріг. Тому хочу, щоб ви до цієї проблеми підійшли системно. І на наступний рік насамперед передбачити в районах капітальний ремонт доріг, що ведуть до закладів освіти, медицини, соціальної сфери та інших важливих інфраструктурних об’єктів.

Валерій Головко порадив керівникам районів розробити довгострокові програми ремонту дорожньої інфраструктури з наступного року,  на 3—4 роки. І обов’язково провести громадські слухання. А ще закликав розбудити сільських голів.

— Сьогодні сільські ради не використовують кошти на інфраструктурні об’єкти. Натомість на рахунках сільських і селищних рад лежать 500 мільйонів гривень, — прокоментував Валерій Головко. — Сільські ради не беруть участі у видатках по освіті, охороні здоров’я, соціальній сфері, вони не будують дороги, на жаль. Єдине, на що спромоглися, — покласти гроші на депозити. Жодного проекту щодо фінансування коштом ДФРР чи соціально-економічної субвенції також  немає. На мою думку, це злочин, коли гроші лежать і їх не використовують на благо людей. Хочу бачити в кожному метрі дороги, в кожному інфраструктурному об’єкті участь сільських і селищних бюджетів. Бо зараз вони 60—70 % бюджетних коштів витрачають на утримання сільських рад. І лише 5 — 10% на освіту, медицину і ремонт доріг.

Тож очільник  ОДА дав доручення головам райдержадміністрацій провести зустрічі із головами сільських і селищних рад, аби залучити їх до участі в ремонті автошляхів на наступний рік. І додав: якщо сільські ради не приймають участь у  співфінансуванні, то область теж не виділятиме кошти на ремонт.

Вже на робочій нараді з головами РДА з’ясували й ситуацію щодо Служби автомобільних доріг у Полтавській області. Заступник керівника Служби Анатолій Мягкохліб зауважив, що на сьогодні всі сили шляховиків зосереджені на ремонті доріг Лубни—Миргород, Лохвиця—Миргород та дороги і зруйнованого мосту в селі Хейлівщина Чорнухинського району. Тому, якщо в районної влади є така можливість, необхідно залучати на роботу інших підрядників. А Служба забезпечить технічний нагляд за виконанням ремонтних робіт.

Що ж стосується тих районів, де ремонтні роботи ще не розпочато, кошти, швидше за все, будуть рішенням обласної ради перекинуті в ті райони, де є проектні рішення, експертизи, проведено тендери та розпочато роботи. Щоб якісно використали кошти на ремонт доріг. Ну а тим, хто не встиг освоїти гроші цього року і затягнув процес, фінанси виділять вже наступного року.