На території Полтавської області залишається 160 тон невикористаних отрутохімікатів

Версія для друку

На території Полтавської області залишається 160 тон невикористаних отрутохімікатів

 

3 грудня – Міжнародний день боротьби з пестицидами, яких ще називають «безвихіддю цивілізації». За даними ВООЗ, щороку в світі реєструють близько 2 мільйонів випадків отруєнь ними, переважно під час перебігу різноманітних технологічних процесів. Деякі хімікати є гормонально активними сполуками, які спричинюють розлади ендокринної та імунної систем, із дією інших пов’язують затримку розумового розвитку, репродуктивні проблеми і рак. Саме пестициди вважають основною причиною «тихої катастрофи» – так експерти ООН охарактеризували забруднення ними ґрунтів у Європі.

За даними Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застосування хімпрепаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур в області здійснюється в помірних кількостях, але з тенденцією до збільшення. Середнє навантаження на гектар орних земель залишається на рівні попередніх років і складає 2,1 кг. Так, у 2018 році витрати засобів захисту рослин становили 3,545 тисяч тон і застосовувались вони на 1720,5 гектарах.

Полтавською філією ДУ «Держґрунтохорона» проводяться спостереження за вмістом залишкових кількостей таких пестицидів, як ДДТ та його метаболітів, ГХЦГ та суми його ізомерів, базудин, дурсбан, метафос, фозалон, фосфамід, атразин і симазин.

Із 2013 року визначаються димеотат та ацетохлор. Залишкових кількостей у зразках ґрунту, відібраних на моніторингових ділянках, що перевищують ГДК, не виявлено. Також не виявлено залишкові кількості пестицидів, що перевищують ГДК, у водах відкритих водоймищ (водосховищ, каналів, ставків, річок) та у криницях і закритих водогонах.

Проте, однією з гострих проблем області є наявність залишків неопізнаних, прострочених та непридатних хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР).

Впродовж 2011 – 2013 років із Полтавщини вивезено на утилізацію 1509,7 тон отрутохімікатів. Повністю очищені від небезпечних пестицидів 18 районів із 25. На проведення цих робіт було використано 6,3 мільйонів гривень із державного та 25,3 мільйонів гривень із обласного фондів охорони навколишнього природного середовища.

Водночас, за даними управління цивільного захисту населення облдержадміністрації на території Полтавської області залишається 160 т невикористаних отрутохімікатів – 64,4 т в Гребінківському, 55,9 т в Лохвицькому, 11т в Лубенському, 14,16 т в Оржицькому, 8,26 т в Пирятинському та 6,28 т в Чорнухинському районах.

Питання утилізації непридатних пестицидів знаходиться на постійному контролі профільного комітету Верховної Ради України,  профільних міністерств, обласних державних адміністрацій. Ця загальнодержавна проблема полягає насамперед у тому, що в Україні відсутні суб’єкти господарювання, які мали б ліцензію на проведення робіт по утилізації та знешкодженню прострочених, непридатних, змішаних міндобрив та ХЗЗР, і потребує залучення іноземних організацій.

                                                 Департамент екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації

 

 

угору ↑