Полтавська область може стати прикладом з упровадження заходів безбар’єрності

Версія для друку

Про це на розширеній колегії Полтавської ОДА заявив Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Адміністрації Президента України Валерій Сушкевич. Столичний гість приїхав на Полтавщину, аби взяти участь у колегії ОДА, адже головним питанням у порядку денному зібрання стало питання про реалізацію в Полтавській області пілотного проекту «Оцінка ситуації щодо забезпечення доступу осіб з інвалідністю до виборчих та політичних процесів в Україні».

Полтавщина може стати взірцем того, як вирішувати проблеми доступності. Основа співпраці тут — постійний діалог з організаціями людей з інвалідністю, щоб чути їх проблеми. Це особливо вражає на тлі ситуації, коли, попри ініціативи Президента України, профільні відомства на рівні держави не поспішають впроваджувати нормативи доступності, зокрема у процесі підготовки до виборів, — прокоментував Валерій Сушкевич. — Тому ваша область може бути базою для напрацювання маси проектів доступності європейського зразка, які стануть неоціненним дороговказом для всієї України.

Нагадаємо, що на теренах області з 1 січня по 24 березня цього року проводився моніторинг 1269 виборчих дільниць експертами громадських організацій людей з інвалідністю в рамках проекту Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) за ініціативи Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України» і за підтримки Полтавської ОДА. Валерій Сушкевич високо оцінив роботу облдержадміністрації, її очільника Валерія Головка, профільних управлінь, Комітету доступності, створеного при Полтавській ОДА. При цьому зауважив, що без політичної волі і бажання змінити ситуацію на краще такого б результату не було.

Виправляти на краще в області є що. Бо як засвідчили результати моніторингу, із 1269 дільниць лише 3 є повністю доступними, тобто витримано всі критерії та умови, які забезпечують вільний доступ до виборчих дільниць людям з інвалідністю. І хоч за півроку з моменту проведення моніторингу в багатьох районах і містах ситуацію почали виправляти, роботи вистачить на найближчі 2-3 роки. Таке завдання голова Полтавської ОДА Валерій Головко поставив перед керівниками райдержадміністрацій, що були присутні на колегії. Тим паче, що йдеться про школи, лікарня, заклади культури, соціальної сфери, в яких найчастіше розміщаються виборчі дільниці. А тому йдеться не лише про вибори, а й про щоденне життя людей з особливими потребами.

Йдеться про життя людей, які мають певні обмеження, проте мають повне право на повноцінне життя. І ми з вами повинні забезпечити його, —  наголосив Валерій Головко. — Найгірше тут байдужість. Я хотів би, щоб ви вийшли з цієї зали небайдужими і змінили ставлення до наших земляків.

Тим більше, що в районах вже є анкети з повним переліком об’єктів, які потребують вдосконалення та впровадження заходів доступності. Як прокоментував начальник управління містобудування та архітектури ОДА Олександр Панков, всі анкети моніторингу було направлено в РДА, районні та міські управління для усунення бар’єрності.

Зокрема, на 40 об’єктах закладів освіти вже встановлюють пандуси, а це майже 217 тисяч гривень, — додав Олександр Панков.

Один з експертів проекту Ірина Твердохліб відзначила допомогу виконавчої влади у Лубнах та Лубенському районі, Миргороді і Миргородському районі, Котелевському, Кременчуцькому районах (та місті). Проблеми і перешкоди під час моніторингу виникали у Семенівському районі, які вдалося зняти лише після втручання голови Комітету доступності, заступника голови ОДА Олега Пругла.

До речі, спроби усунути недоліки у деяких районах вже перетворюються на казуси. Як, наприклад, у селі Климівна Карлівського району, де за 600 тисяч гривень капітально відремонтували сільський будинок культури, але пандус на центральному вході так і не спромоглися облаштувати. Валерій Головко дав доручення розібратися в ситуації. А головам РДА доручив розробити програми безбар’єрності і передбачити кошти на наступний рік.

Наше завдання — виправити ту ганебну ситуацію, що існує. Ми повинні взяти домашнє завдання, яке зробили експерти в рамках проекту і зробити нашим другим етапом роботи. Бо як слушно зауважила Іра Твердохліб, лише мить між здоровою людиною і тією, що на візку. І про це потрібно пам’ятати постійно, — резюмував голова ОДА.   

угору ↑