Розпочала роботу документальна виставка «Архіви і суспільство»

Розпочала роботу документальна виставка «Архіви і суспільство»

У корпусі №1 Державного архіву Полтавської області розпочала роботу документальна виставка «Архіви і суспільство». Експозиція приурочена до 100-річчя створення системи архівних установ України.

– Сто років тому, у вересні 1917 року, був створений бібліотечно-архівний відділ при департаменті мистецтв Генерального секретаріату освіти. Це стало початком української архівної справи. Подія, звісно, непересічна, бо вперше український уряд поряд із вирішенням важливих державотворчих питань виявив розуміння, що архівна справа є важливою частиною державного будівництва. Крім того, був створений відповідний керівний орган, який почав формувати політику в галузі архівної справи, розробляти певну методику організації роботи архівних установ. Щоправда, революційні буремні події не дали одночасно створити самі архівні установи як традиційні класичні заклади. Тому, наприклад, Полтавський історичний архів розпочав роботу із 9 серпня 1918 року. Одначе початок, перші цеглини у фундамент архівної справи були закладені саме в 1917 році, – розповіла директор Державного архіву Полтавської області Валентина Гудим.

– Пишаємося тим, що керівником бібліотечно-архівного відділу став молодший брат голови Центральної Ради Української Народної Республіки Михайла Грушевського Олександр. Він практично осмислив, яким має бути вищий орган архівної справи в Україні, налагоджував контакти з губернськими архівними установами, окреслив план дій на найближчий час, – зазначив заступник директора-начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт. – На наших стендах ми хотіли показати, як все починалося. Хоча архіви були і за Київської Русі, і в XVIII столітті, але наукове осмислення цієї справи почало відбуватися в ХІХ – на початку ХХ століття. Державне ж будівництво архівних установ почалося саме в період Української революції. В експозиції ми хотіли показати цей процес, як він проходив в Україні загалом і на Полтавщині зокрема. Відвідувачі виставки можуть побачити портрети керівників, людей, які підтримували архівну галузь, наші наукові видання, найголовніші заходи. Крім того, ми хотіли показати й ті репресії, яких зазнавали полтавські архівісти у 20-30 роках ХХ століття, у повоєнний період. Ця виставка є початком відзначення й інших ювілеїв. Зокрема наступного року 100-річний ювілей відзначатиме Держаний архів Полтавської області.

Експозиція «Архіви і суспільство» складається із двох розділів, містить 54 документи. Перший розділ інформує про розбудову системи архівних установ України у період визвольних змагань 1917 – 1921 років, другий – про основні етапи архівного будівництва на Полтавщині від початку ХХ століття до сьогодення.

На відкриття виставки завітали студенти Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. За словами Валентини Гудим, експозиція діятиме до 24 грудня – Дня працівників архівних установ. Крім того, заплановано проведення циклу лекцій із розвитку архівної справи.