Святослав Померанцев: «Полтавщина має все: креативних людей, владу, яка готова співпрацювати й підтримувати різні ініціативи, професійних організаторів міжнародних подій, а основне – культурний та історичний фундамент»

Версія для друку

Святослав Померанцев: «Полтавщина має все: креативних людей, владу, яка готова співпрацювати й підтримувати різні ініціативи, професійних організаторів міжнародних подій, а основне – культурний та історичний фундамент»

 

Другий день триває Міжнародний поетичний фестиваль «Meridian Poltava». Сьогодні на Театральній площі обласного центру урочисто відкрили це масштабне триденне мистецьке дійство.

У заході взяли участь голова обласної державної адміністрації Валерій Головко, голова обласної ради Олександр Біленький, перший секретар Посольства Швеції в Україні Камеран Худур, директор Інституту розвитку міста Полтавської міської ради Юрій Левченко, організатори фестивалю та письменники, журналісти зі Швеції, Німеччини, України.

– Перша наша зустріч з організаторами фестивалю була нібито випадковою, але насправді ми з Олександром Юрійовичем не мали жодних сумнівів, чи проводити таке дійство на Полтавщині. Область завжди приймає і прийматиме людей, які не на словах патріоти, а роблять усе, щоб нашу державу знали у світі. За ці три дні маємо можливість побачити й почути відомих поетів, літераторів зі Швеції, Німеччини, України. Мабуть, основна ідея фестивалю – показати наскільки ми єдині у своєму баченні державності, суверенітету, любові один до одного. Дуже важливо почути думку наших гостей про Полтавську битву 1709 року, – зазначив Валерій Головко. – За всі часи боротьби за незалежність і державність України ми втратили дуже багато патріотів. Наслідки діяльності гетьмана Івана Мазепи відчувала й Полтавщина. Його ідея створення потужної держави не втілилася у 1709 році, але нині ми маємо тверду позицію: держава Україна є, ми як нація сформувалися й маємо дуже серйозні перспективи. І нині руйнуємо міфи, створені про наш край, зокрема й після подій Полтавської битви. Ставлення зокрема до Полтави і загалом до України, її мешканців змінюється. Це кропітка робота, але важлива. Успіху в ній досягнемо.

Олександр Біленький висловив вдячність організаторам «Meridian Poltava».

– Мрію, щоб Полтавщина стала столицею літературних фестивалів, художніх, мистецьких, документального кіно, а не столицею мафів, – додав голова обласної ради.

За словами Камерана Худура, захід є містком для налагодження зв’язків між Полтавщиною й Швецією.

– Ми дихаємо одним повітрям, п’ємо одну воду, живемо на одній Землі. Маємо об’єднуватися, не зважаючи на наші відмінності, захищати і зберігати світ, в якому живемо. Давайте зустрічатися так часто, як можемо, спілкуватися й читати книги, – додав Камеран Худур.

– Полтавщина має все: креативних людей, владу, яка готова співпрацювати й підтримувати різні ініціативи, професійних організаторів міжнародних подій, а основне – культурний та історичний фундамент. Тож збудуймо разом на цьому фундаменті потужний, надійний, мистецький «хмарочос» і нехай його побачать в усій Україні, Європі та світі, – зазначив президент Міжнародної літературної корпорації «Meridian Czernowitz» Святослав Померанцев.

– Поразка шведів у Полтавській битві 1709 року тоді відкрила нам нові двері. Вона стала закінченням 200-річної експансії імперіалістичного періоду Швеції. Це був початок трансформації країни з тієї, яка веде війни, в ту, яка найбільше любить каву в світі. Після поразки у Полтавській битві шведський король Карл ХІІ вирушив на південь, на землі, тоді підвладні Османській імперії, – розповів шведський письменник, автор 14 книг та «Енциклопедії кави» Дональд Бустрьом. – Як відомо, в 1554 році у Стамбулі відкрилася перша кав’ярня. Туреччина відтоді одержала статус столиці кави. Карл ХІІ, перебуваючи в Османській імперії, спробував цей напій. І коли у 1713-му був змушений залишити її територію, не хотів їхати без кави. У 1714 році він повернувся у Швецію, привіз кавові зерна й обладнання, щоб готувати напій. Оскільки король був переможений під Полтавою, то як правитель став не дуже успішним, але як той, хто привіз до країни каву, однозначно, став переможцем. Згодом, 12 років потому, в країні вже працювали півсотні кав’ярень. Нині Швеція і Фінляндія – держави, що найбільше споживають кави у світі.

Письменник Сергій Жадан розповів, що коли рік тому зі Святославом Померанцевим приїхав до Полтави, щоб обговорити з очільниками Полтавської області проведення фестивалю, був переконаний, що все вдасться.

– До цієї зустрічі ми з паном Валерієм Головком вже бачилися. Тоді грали у футбол. Кілька років тому в Полтаві відбувався футбольний турнір. Команда письменників грала проти команди обласної державної адміністрації. Ми тоді програли, але на футбольному полі поразки трапляються, а в полтавському фестивалі зацікавлені всі. Тут не може бути переможених. Культура й література потрібні всім. Можливо, особливо гостро необхідні в часи війни. Це те, що нас об’єднує. Святослав Померанцев любить говорити, що метою фестивалю є повернення Полтави на культурну мапу Європи. Я би переформулював. Мені здається, що метою є повернення Полтави самою себе на культурну мапу Європи, – зазначив Сергій Жадан. – Фестиваль показав, що у вас є чудова співпраця громадського сектору з владою, надзвичайно цікаве й ефективне мистецьке середовище і головне – фантастична, відкрита, щира публіка. Вчора в Решетилівці й на редутах були атмосферні виступи, що дуже важливо для поетичного фестивалю. «Meridian Poltava» – важливий захід для регіону. Ми пробували робити щось подібне у Харкові. Нам не вдалося. Можливо, на той момент не змогли знайти баланс і підхід до співпраці з владою. Іноді це дуже важко, але важливо. Попри те, що Харків кількісно більший і там культурних інституцій теж ніби більше, в нас такий фестиваль не вдався, а Полтаві поки що вдається. Дуже приємно за вас. 

угору ↑