Території колишніх «артскладів» Полтави можуть надати статус «визначного місця»

Версія для друку

Території колишніх «артскладів» Полтави можуть надати статус «визначного місця»

 

На засіданні міжвідомчої Обласної комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій при Полтавській облдержадміністрації сьогодні заслухали звіт ГО «Пушкарівський яр» про результати розвідок, розкопок та пошукових робіт у 2019 році на території колишніх «артскладів» у Полтаві.

Голова громадської організації Олександра Супряженко очолила цю справу не випадково, 23 листопада 1941 року в Пушкарівському яру Полтави розстріляли її бабусю.

«Це місце пам’яті має увійти в історію Полтави та України, бо там знаходяться поховання більше 20 тисяч людей, – говорить голова ГО Олександра Супряженко. – Інформацію про масовий розстріл людей полтавці боялися надавати. Але зараз все змінилося. Ми зробили дослідження в архівах СБУ, показали документи на виставці. Також знайшли інформацію в архівах Російської федерації, Інституті історії України та американському архіві NАRА, який надавав фотозйомки 1940-вих років».

Лише за документами важко було визначити точні місця поховання. У липні 2019 року ВГО «Союз «Народна пам'ять»» почала безкоштовні пошукові роботи на території яру. Ідентифіковано рів та тир, де розстрілювали і ховали людей в 1941-1943 роках. Крім того остаточно визначено місце локалізації табору військовополонених «Дулаг-151 та 205» у період німецької окупації. Також на території «артскладів» збереглися залишки бараків та залізничні колії, по яких завозили полонених до табору.

На замовлення ГО «Пушкарівський яр» підприємство «Геосканес» виконало 250 зйомок безпілотними коптерами, щоб зробити 3Д модель місцевості і порівняти її з усіма існуючими картами, старими фотографіями.

Голова ГО «Пушкарівський яр» Олександра Супряженко показала членам міжвідомчої Обласної комісії перші результати роботи, із нанесенням на карту ймовірних місць масових поховань.

«На цьому місці не можна будувати, треба Пушкарівський яр заявити ново виявленим об’єктом культурної спадщини», – підсумувала Олександра Супряженко.

За підсумками обговорення науковці, археологи, архівісти, працівники Полтавської облдержадміністрації та депутати Полтавської міської ради вирішили наступне.

«Ми будемо рекомендувати консультативній раді з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури та туризму взяти до уваги всю викладену інформацію та визнати Пушкарівський яр ново виявленим об’єктом зі статусом «визначне місце», – повідомила заступник директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства ОДА Ірина Особік. – І після офіційного звіту пошукової організації з локалізацією можливих найбільш вірогідних місць масових поховань направити його на Київську державну міжвідомчу комісію, щоб та рекомендувала Полтавській міській раді, що далі робити з цією територією».

Довідка. Будь які роботи на «визначних місцях» ведуться за погодженням та разом із археологами. При виявлені будь-яких знахідок – припиняються і відновлюються тільки з дозволу консультативної ради.

 

угору ↑