Третє засідання круглого столу з приводу конкурсу на реконструкцію колишньої площі Леніна в Полтаві

Учора, 1 вересня, відбулося третє засідання круглого столу з приводу конкурсу на реконструкцію колишньої площі Леніна в Полтаві. Раніше учасники круглого столу визначили, що архітектурна пам’ятка матиме назву «Захисникам незалежності України» і буде створена для вшанування героїв АТО. За задумом, вона матиме форму монументального комплексу. Також практично одноголосно було вирішено, що майбутній об’єкт, розташований у даній локації, точно не буде храмом.

За планами, на ІІІ засіданні мали б розглянути наступні питання: хто буде замовником виконання робіт, джерела фінансування, організаційні питання та завдання. Проте запрошені, котрі не були на минулому круглому столі, почали оскаржувати повне заперечення можливості спорудження храму на місці колишньої площі Леніна.

Так, на засідання вперше прибули представники Української православної церкви міста Полтави. Отець Іван, секретар Архієпископа Полтавського та Кременчуцького Федора, виявив незгоду із рішенням минулого засідання. Він аргументував свою думку тим, що цей храм може бути місцем для молитви людей усіх конфесій. Також він додав, що ця майбутня архітектурна пам’ятка (можливо, і церква), не повинна нести розбрату, а має об’єднати всі конфесії та всіх людей заради миру.

Його ідею підтримав і член ГО «Майдан» Іван Минак. Він з обуренням реагував на попередні рішення учасників засідання, апелюючи до історичних фактів. Зокрема, зазначив, що «мазепинці» були православними, і подальші прихильники ідей незалежності України теж сповідували цю віру.

Дещо дотичну думку висловив і присутній депутат Полтавської міської ради Юліан Матвійчук. Він розповів, що після того, як у Полтаві активісти повалили пам’ятник Леніну, вони планували створити капличку. Повністю відмовлятися від варіанту храму – це навіть недемократично, – переконаний Матвійчук.

Опоненти ідеї створення храму пояснили, що церкву чи храм неможливо встановити у цьому місці з містобудівної точки зору. Член-кореспондент Української академії архітектури Василь Шулик пояснив, що варто врахувати присутність поблизу іншої значної культурної пам’ятки – Краєзнавчого музею.

«Неможливо буде обслуговувати цей храм», – заявила член Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Управлінні культури ОДА Оксана Бєлявська. Для храму немає місця на перетині вулиць Стрітенської, Гагаріна та Небесної Сотні. До того ж, там відсутні зручні місця для під’їзду транспорту та парковки.

На думку Бєлявської, майбутнє залежить від молодого покоління, а молодь нині не дуже релігійна, як би хотілося представникам духовенства. Вона зауважила, що найактивнішими в релігійних питаннях є представники старшого покоління — передусім, жінки. Таким чином, у разі створення на колишній площі Леніна храм, коло відвідувачів цієї зони буде свідомо обмежено. Такої точки зору притримується Оксана Бєлявська.

Категорично проти будівництва храму висловився й заступник голови ГО «Всеукраїнська спілка ветеранів «Братерство батальйону «Фенікс» Всеволод Петриченко.

Проте після довгої дискусії учасник засідання Іван Минак прийшов до думки, що в умовах конкурсу не слід відкидати можливість проектування храму. Таку пропозицію внесли в протокол, однак рішення поки що не було змінене.

«Віра в Бога має бути щирою, а не сліпою релігією, – звернувся до присутніх Отець Іван. – Якщо цей ще не створений храм призводить до такого розбрату, то взагалі не варто думати про його створення!».

Модератор круглого столу Ігор Кіянчук упевнений, що в такому разі варто вислухати й представників інших конфесій. У результаті, питання, винесені на розгляд ІІІ круглого столу, вирішили розглянути на наступному засіданні. Обговорення ж ідеї створення храму планують продовжувати з урахуванням максимальної кількості поглядів.

Діана Лагута