У Полтаві представили новий напрямок енергоефективності – залучення приватного інвестора

Версія для друку

У Полтаві представили новий напрямок енергоефективності – залучення приватного інвестора

 

За період із 2015 року «теплими кредитами» в Полтавській області скористалися 180 ОСББ та немало фізичних осіб. Завдяки державній, обласній та міським програмам по енергозбереженню споживачі не за свій кошт відшкодовують частки кредиту.

Попит на енергоефективні заходи на Полтавщині збільшився в 6 разів, а обсяг залучених коштів – у 30 разів. У цьому питанні регіон – у десятці лідерів, але до європейських показників економії енергоресурсів ще далеко.

Тому представники Держенергоефективності 19 липня провели в Полтавській облдержадміністрації семінар і розповіли про нові напрямки енергозаощадження.

– Місцеві бюджети працюють, міжнародні кредити беруться, гранти теж. А ось нині варто залучати до енергозбереження приватних інвесторів ЕСКО (енергосервісних компаній), – розповів начальник управління реформування сфери енергозбереження Держенергоефективності Роман Палагусинець. – У Полтавській області з ЕСКО вже укладені перші контракти. Це надає змогу без капіталовкладень, наприклад, будувати нові котельні. А повертати інвестору гроші можна до 15 років і лише з тих коштів, які зекономить бюджетна установа.

У залі були присутні «першопрохідці» даної програми (співпраці з ЕСКО) – представники Машівської ОТГ, які вже скористалися грошима інвесторів і нині заощаджують газ у школі та дитсадку.

– Ми провели ремонт котельні, замінили труби та інше в Плосківській школі та Калашниківському дошкільному закладі, – розповів перший заступник голови Машівської ОТГ Володимир Павленко. – Взяли у інвестора відповідно 700 і 500 тисяч гривень. І вже в перший рік відчули економію. По школі зекономили 35% коштів на оплату тепла, в садку на 20% впала потреба в газі.

Гроші інвесторам в ОТГ будуть віддавати поступово за 7 років, без процентів і без урахування подорожчання енергоносіїв.

Про переваги такого енергозаощадження розповів і головний спікер семінару – Олексій Корчміт, радник Голови Держенергоефективності.

– Навіть якщо у громад є свої гроші, енергозаощаджувальні заходи краще доручити ЕСКО компаніям, – говорить він. – По-перше, вони не роздувають кошторис, наприклад, як підрядник. Бо самі за все платять. По-друге, несуть відповідальність за виконані роботи. Тобто ремонтують котел чи міняють трубу протягом дії контракту. Всі технічні й фінансові ризики беруть на себе. По-третє, гарантують економію і гроші повертають собі тільки із зекономлених коштів. А вже після дії контракту все зроблене ЕСКО залишається вашій бюджетній установі, яка й надалі продовжує заощаджувати гривні.

Представникам органів місцевого самоврядування, об’єднаних громад, головам ОСББ під час практичних занять та дискусій на семінарі окреслили картину кореляції між очікуваною та фактичною економією енергоресурсів, розповіли про заплановані інвестиції на 2019 рік.

 

угору ↑