У Полтаві презентували книгу «Польська операція» у Полтавській області в 30-х роках ХХ століття

Версія для друку

У Полтаві презентували книгу «Польська операція» у Полтавській області в 30-х роках ХХ століття

 

Сьогодні в Полтавському обласному інституті післядипломної освіти імені М. В. Остроградського презентували книгу «Польська операція» у Полтавській області в 30-х роках ХХ століття.

У книзі досліджується проблема проведення «польської операції» НКВД в Україні на прикладі Полтавської області через призму людських доль. У виданні представлено 100 архівних кримінальних справ стосовно етнічних поляків, репресованих під час проведення «польської операції» на Полтавщині. Книга створена на основі справжніх історичних протоколів з ініціативи голови Полтавського обласного осередку Спілки поляків України Віктора Маренича.

«Ускладнювало роботу над текстом те, що архів Управління СБУ в Полтавській області не відкривало доступ до документів до 2015 року. І фактично з ними фахівці не працювали. Самі документи були розкидані по різним фондам, але нам працівники допомагали знаходити справи, які були пов'язані з «польською операцією». Ми планували віднайти всі 1312 біографій поляків, яких було репресовано по Полтавській області. Вдалося опрацювати 100 біографій, – розповідає доктор історичних наук, завідувач кафедри українознавства Кременчуцького Національного університету імені М.В. Остроградського Володимир Маслак. - «Польська операція» пов'язана з подальшим поділом Європи. З точки зору радянського командування - знищення шпигунів, контрреволюціонерів, терористів».

«Книга, яку презентують у Полтаві, показує дійсно долю поляків. Ми маємо пам'ятати як Радянський Союз та фашистська Німеччина у 1939 році напали на Польщу і у полон потрапили тисячі військовополонених. Зараз ми  відшукуємо більше 4 тисяч військовополонених, а саме їхнє місце поховання. Хочу подякувати усьому авторському колективу за те, що вони написали таку книгу, а також Службі безпеці України за надання можливості працювати з документами. На даний момент архів доступний для українських, польських істориків. Дуже важливо правдиво передати історію наступним поколінням, щоб більше такого не повторилось, - говорить Генеральний консул Республіки Польща у Харкові Януш Яблонський.

Вже за місяць книгу презентують у Польщі.

 

 

угору ↑