У Полтаві відбулася виставка «Два століття – одна війна»

Версія для друку

У Полтаві відбулася виставка «Два століття – одна війна»

 

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського презентували експозицію «Два століття – одна війна». Основна її мета – показати тяглість боротьби українців за свою державність протягом останніх двох століть.

– Цього року навесні зібралися волонтери двох громадських організацій – Молодіжного Націоналістичного Конґресу та «Фундації Вільні Люди». На порядку денному стояло одне питання – відзначення 75-ї річниці створення Української повстанської армії. Подумали, що згадувати ту війну без прив’язки до війни сучасної було б неправильно. Хотіли донести простий меседж цією виставкою: війна, яку вела Українська повстанська армія проти радянського імперіалізму, й сучасна російсько-українська війна є продовженням однієї й тієї ж війни, – пояснює заступник голови Молодіжного Націоналістичного Конґресу Дмитро Жмайло. – Виставка налічує 27 стендів. Уперше вона була презентована 14 жовтня цього року у двох містах – Одесі, в межах заходів національно-патріотичного виховання, і в Торонто перед українською громадою. Відповідно з Одеси розпочався Всеукраїнський тур, а з Торонто стартував тур містами Канади, де є сильні українські громади.

Кожен із 27 стендів вміщує дві світлини – часів УПА й сучасної війни на сході України з короткими підписами.

– Архівні фото брали в архівах СБУ. Допомагали нам у цій роботі фахівці Центру дослідження визвольного руху. Сучасні світлини надали фотографи Макс Левін і Маркіян Лисейко. Вони поїхали з початком бойових дій на війну, фіксували все, що відбувалося. Разом з українською армією потрапили в оточення під Іловайськом і в колоні проривалися з оточення. Більшість сучасних світлин на виставці – їхні. Є також фото нашого волонтера Івана Дроцюня, – поінформував Дмитро Жмайло.

– На виставці представлені світлини з Іловайська, Первомайська, Кримського, з Яворівського полігона, батальйону «Айдар». У 27 сюжетах провели паралелі між минулим сторіччям і нинішнім. Насправді у деяких сюжетах різниця не дуже велика. Вважаємо, що наші сучасні воїни фактично послідовники тієї Української повстанської армії, яка в минулому столітті воювала проти російського агресора, – додає керівник кампанії «Два століття – одна війна» Іван Дроцюнь. – Виставка об’їхала весь захід України. Ми вже відвідали, здається, 13 міст. Переважно це обласні центри. Полтава – перше місто в турі центрально-східною частиною країни. Далі рухаємося на північ, а потім – на схід.

Паралельно відбувається тур Канадою, який продовжиться у Сполучених Штатах Америки. Всеукраїнський тур продовжиться містами північного сходу України.

– Завтра презентуватимемо виставку в Сумах, а післязавтра – у Чернігові. Робимо два дні перерви, а потім попрямуємо на схід України. Дуже хотіли, щоб цю експозицію побачили прифронтові міста. У нас заплановані виставки у Сватовому, Рубіжному, Новоайдарі, Краматорську та Маріуполі. Далі попрямуємо до Запоріжжя та Дніпра. Виставка є некомерційною, проект є некомерційним. Починаємо розглядати варіанти подальшого його втілення. Після завершення турів надаємо різним структурам, школам, університетам, всім, хто зацікавилися, в некомерційне використання цю виставку. Готові підписати договір, щоб лише зберегти авторське право, – розповів Дмитро Жмайло.

Автори проекту подолають близько шести тисяч кілометрів, презентуючи його Україною.

угору ↑