У Полтаві відкрили документальну виставку «Друга світова війна. Український рахунок» з нагоди Дня пам'яті та примирення та 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Версія для друку

У Полтаві відкрили документальну виставку «Друга світова війна. Український рахунок» з нагоди Дня пам'яті та примирення та 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

 

7 квітня у Державному архіві  Полтавської області відкрилася документальна виставка «Друга світова війна. Український рахунок», присвячена 73-річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

В експозиції представлені два розділи. Архівні документи розповідають про окупаційну політику  Третього Райху в Україні у 1941-1944 роках: об'яви про обов'язковий перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941 р.), Пам'ятка 1942 року про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.).

«Державний архів Полтавської області періодично проводить виставки до різних дат, до увічнення подій. Але ця виставка відрізняється від попередніх тим, що з пропозицією до спільної презентації документів долучився Борис Трістанов, полтавський колекціонер. Ми намагались врахувати його ініціативу та пропозиції, і вже під його документи розробляли певну концепцію. На нашій виставці ми хотіли показати долю вдох великих груп людей, які вважилися на території СРСР зрадниками. Це велика група військовополонених, яких нараховувалось в Радянському союзі понад 5 млн і групу остарбайтерів, яких було вивезено до Німеччини у кількості 2 млн 800 тис. чоловік. Саме наші документи показують наскільки складною була їхня доля, що німецькі концтабори були не тільки за кордоном, а і на Полтавщині», - розповів заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

Ряд джерел свідчать про жахливі умови перебування у концентраційних таборах радянських військовополонених. Про долі приречених розповідають особові фільтраційні справи військовополонених, тогочасні світлини, витинки з місцевих періодичних видань та свідчення очевидців. На виставці представлені листи остарбайтерів, які  примусово були вивезені з України на каторжні роботи до нацистської Німеччини.

Також Тарас Пустовіт довав, що з Полтавщини до Німеччини було вивезено близько 160 тис остарбайтерів, з них повернулись – близько 100 тисяч. Близько 10 тис загинули. У концтаборах на Полтавщині загинуло близько 250 тисяч військовополонених.

«На цій виставці представлені 120 фотографії військовополонених з їх особових справ . Це ті люди, які загинули в полоні. Сам пошук вівся за базою меморіалу», - зазначив краєзнавець Борис Трістанов.

 

угору ↑