У Полтаві відкрили меморіальну дошку Нестору Максимовичу-Амбодику

Версія для друку

У Полтаві відкрили меморіальну дошку Нестору Максимовичу-Амбодику

 

На будівлі перинатального центру Полтавської обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського урочисто відкрили меморіальну дошку основоположнику вітчизняного акушерства і педіатрії, ученому-енциклопедисту краянину Нестору Максимовичу-Амбодику.

Приурочили захід до Міжнародного дня передчасно народженої дитини і п’ятиріччя перинатального центру. Крім того, навчально-практичному тренінговому центру сучасних перинатальних технологій ВДНЗУ «УМСА» перинатального центру присвоїли ім’я Нестора Максимовича-Амбодика.

В урочистостях взяли участь голова обласної державної адміністрації Валерій Головко, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, ректор Української медичної стоматологічної академії Вячеслав Ждан, директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак, головний лікар обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського Григорій Оксак, голова Громадської ради при ОДА Володимир Голуб, заступник директора з перинатології ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України», президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація неонатологів України» Тетяна Знаменська.

– Сьогодні святкуємо п’ять років перинатальному центру. В цьому будинку починається життя людини. Шануючи нині нашого земляка, говоримо про сучасність і майбутнє, про здорову націю, про виклики, які стоять перед суспільством. Медицина завжди була пріоритетом діяльності обласної влади. Показники обласного бюджету дозволяють нам збільшити фінансування медичної галузі наступного року. Ці ресурси спрямуємо частково і на акушерство, дитяче здоров’я, педіатрію, бо запорука нашого майбутнього суспільства – наша здорова нація, – зазначив Валерій Головко.

Нестор Максимович-Амбодик народився у селі Веприк Гадяцького повіту. Закінчив Київську духовну академію, яка на той час була у структурі Києво-Могилянської академії (1757-1768 роки). Продовжив навчання у Страсбурзі, де й отримав ступінь доктора медицини. Став першим у країні професором повивального мистецтва. Був ініціатором створення клінічного повивального інституту в 1797-му. Є засновником медичної термінології, якою користуються нині в Україні й за її межами. Крім того, Нестор Максимович-Амбодик – автор перших підручників з акушерства, а також словників з анатомії. Ініціаторами встановлення меморіальної дошки цьому діячеві є Громадська рада при облдержадміністрації й Українська медична стоматологічна академія.

– Ми, полтавці, маємо гордитися тим, що на святій полтавській землі народилися такі видатні медичні вчені й практики. Нестор Максимович-Амбодик – це людина, яка вперше на теренах не тільки України відокремила хірургію і повивальну службу. Він обґрунтував і довів, що акушерство й гінекологія, педіатрія – це невід’ємні складові медичної практики і науки, – розповів Вячеслав Ждан.

Ім’я Нестора Максимовича-Амбодика присвоїли навчально-практичному тренінговому центру сучасних перинатальних технологій ВДНЗ «УМСА» перинатального центру ПОКЛ імені М.В. Скліфосовського. Як зазначили під час заходу, перинатальний центр є осередком як наукової, так і практичної медицини, в ньому впроваджуються сучасні перинатальні технології, інноваційні методи виходжування передчасно народжених дітей.

– Перинатальний центр обласної лікарні є закладом третього рівня надання медичної допомоги. Тут надається спеціалізована медична допомога жінкам із патологією вагітності, екстрагенітальною патологією. За п’ять років у центрі проведено понад 10 тисяч пологів, народилися 10 600 діток, із них близько 500 – двійні. Колективи перинатального центру й Української медичної стоматологічної академії ефективно співпрацюють, є порозуміння. Жінки із вказаними вище патологіями регулярно спостерігаються вузькими спеціалістами. Щиро дякую трудовому колективу за їхню роботу, – зауважив Григорій Оксак.

– Пам’ятаю, як приймалося рішення щодо створення перинатального центру. Нам мов і не потрібно було створювати такий заклад, ми мали гарні показники, але хотіли рухатися вперед. Нині все робимо для того, щоб запровадити сучасні технології якісного надання і безпеки медичної допомоги. Дякую колективу перинатального центру, вченим, які допомагають нам втілювати ці технології. І ми рухатимемося далі й далі, базуючись на стандартах доказовості медицини, – зазначив Віктор Лисак.

– За ці п’ять років колектив у перинатальному центрі сформувався, розширився, уже є сталим. Щоденно працюємо з кафедрами Української медичної стоматологічної академії. Не розділяємо колектив обласної лікарні й кафедри, він у нас один – перинатального центру. Впродовж п’яти років у закладі народилися понад 10 тисяч малюків. Щороку тут з’являються на світ близько ста двієнь, одна-дві трійні. Передчасно народилися у нас більше двох тисяч діток, але ми гордимося, що за останні роки кількість передчасно народжених малят вагою до кілограма у нас зменшується зокрема завдяки сучасним перинатальним технологіям. Нам вдається зберегти довше вагітність і таким чином дітки народжуються вже з більшою вагою і здоровішими, – розповіла заступник головного лікаря з акушерства та гінекології обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського Вікторія Ващенко.

Валерій Головко, Вячеслав Ждан і Віктор Лисак відкрили меморіальну дошку Нестору Максимовичу-Амбодику.

угору ↑