В області шукають шляхи збереження і розглядають перспективи подальшого утримання садиби Закревських

Версія для друку

В області шукають шляхи збереження і розглядають перспективи подальшого утримання садиби Закревських

 

Пирятинський та Хорольський райони з робочою поїздкою відвідала заступник голови облдержадміністрації Катерина Рижеченко.

Вона оглянула садибу та парк родини Закревських у селі Березова Рудка Пирятинського району. Це єдиний збережений палацово-парковий комплекс на території Полтавської області.

Нині тут знаходиться Березоворудський фаховий аграрний коледж Полтавської державної аграрної академії. В одному з флігелів розташований місцевий історико-краєзнавчий музей.

Директор музею Валентина Гончар розповіла, що в Березовій рудці прожило 5 поколінь поміщиків Закревських. Вона провела коротку оглядову екскурсію маєтком.

Катерина Рижеченко обговорила з керівництвом коледжу та Березоворудським сільським головою питання щодо стану збереження та перспектив подальшого утримання садиби Закревських.

Як зазначила заступник директора Березоворудського фахового аграрного коледжу Марина Русіна, нині сам палац не опалюється, там протікає дах та дещо пошкоджений фасад. Власними коштами вони не можуть все це відремонтувати.

«Ми намагаємося залучати спонсорів, які б допомогли зробити хоча б косметичний ремонт в аудиторіях, які використовували ще в позаминулому році. Але потім у нас були перебої з опаленням, і у вересні вже сюди учні не приходили. Навчалися в інших корпусах», – сказала Марина Русіна.

«Мені прикро, що в нас занепадають такі історичні будівлі. Наше завдання – зберегти пам’ятку. Зазначений об’єкт, з огляду на історичну та культурну цінність, включений у тематичні туристичні маршрути Полтавщини, є одним із відвідуваних місць регіону. Департаментом культури і туризму ОДА виготовлена облікова документація на пам’ятку. Це вже певна база для подальшої роботи», – сказала Катерина Рижеченко.

Також обговорили можливості створення умов для туристичної інфраструктури, зокрема, облаштування санітарної зони, встановлення інформаційних стендів, залучення місцевих жителів до розвитку села, а саме створення садиб зеленого туризму, надання послуг харчування та проведення екскурсій.

Ще одна пам’ятка, яка потребує уваги, – піраміда Закревських висотою дев’ять метрів. Об’єкт теж у занепаді. Його намагаються доглядати власними силами місцеві жителі. Поряд із пірамідою знаходиться занедбаний будинок, що псує і спотворює сприйняття унікального об’єкта.

Катерина Рижеченко обговорила із сільським головою варіанти демонтажу занедбаного не експлуатованого приміщення, визначення балансоутримувача піраміди-усипальні та облаштування благоустрою території навколо піраміди. Зокрема, встановлення ліхтарів, лавок, створення пішохідних доріжок. Також Департаментом культури і туризму ОДА виготовлена облікова документація.

У селі Вишняки Хорольського району Катерина Рижеченко оглянула родовий маєток Пламенців. Це пам’ятка архітектури місцевого значення. Нині там знаходиться геріатричний будинок. В одній з будівель свого часу перебував Тарас Шевченко.

«Будинок не в найкращому стані. Приміщення, дійсно, руйнується та потребує реставрації. Кілька разів будівлю подавали до різних обласних програм, щоб реставрувати. У планах, після відновлення, зробити там галерею. Можливо, створити там і кімнати, в яких будуть відвідувати підопічних пансіонату. Маємо нині облікову документацію на об’єкт», – розповіла начальник відділу культури Хорольської РДА Ірина Гунько.

Полтавська ОДА подала пропозиції до Міністерства культури та інформаційної політики України включити до переліку об’єктів програми «Велике будівництво» на 2021 рік відновлення садиби й палацу Закревських, а також будинку, в якому свого часу перебував Тарас Шевченко, для подальшого пристосування як хабу та артпростору. В межах зазначеної вище програми наступного року в Україні планують відновити 100 культурних об’єктів.

угору ↑