Валерій Головко: «Наш обов’язок – пам’ятати про ветеранів війни і робити все, щоб їхнє життя було комфортнішим»

Версія для друку

Валерій Головко: «Наш обов’язок – пам’ятати про ветеранів війни і робити все, щоб їхнє життя було комфортнішим»

 

У День пам’яті та примирення в урочищі Шумейкове Лохвицького району, на території Меморіального комплексу воїнам Південно-Західного фронту, відбулося обласне свято «Обереги пам’яті». Дійство приурочили до 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Європі.

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх полеглих у Другій світовій війні. Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір та інші священнослужителі звершили панахиду.

Учасники заходу – голова облдержадміністрації Валерій Головко, його заступник Микола Білокінь, голова Лохвицької райдержадміністрації Володимир Рязанов, голова Лохвицької районної ради Анатолій Храпаль, ветерани війни, духовенство, громадськість, учнівська молодь, депутатський корпус Лохвицької районної ради, офіційні делегації з восьми районів Полтавщини – поклали квіти до монумента «Вічного вогню» на честь воїнів Південно-Західного фронту й до місця першого захоронення командувача військом Південно-Західного фронту генерал-полковника Михайла Кирпоноса.

– Складається певна традиція щороку восьмого травня відвідувати урочище Шумейкове, де відбувалися криваві бої у 1941-му. Маємо розуміти важливість і ціну перемоги 1945-го, вшановувати пам’ять полеглих воїнів у Другій світовій війні та нинішній війні на сході України. Високу ціну платить Україна за свою незалежність, – зазначив Валерій Головко. – День Перемоги – свято ветеранів. Наш обов’язок – пам’ятати про них і робити все, щоб їхнє життя було комфортнішим. Наймолодшому ветеранові Другої світової війни нині – 92 роки. Їх залишилося на Полтавщині трохи більше семи тисяч. Діють обласні програми, які дозволяють допомагати ветеранам фінансово, проводити їх лікування. Відповідні програми продовжуватимуться й зостаються нашим пріоритетом у роботі.

Меморіальний комплекс воїнам Південно-Західного фронту в урочищі Шумейкове відкрили 17 вересня 1976-го. Щороку на рівні області тут проводять заходи, приурочені до Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги.

– Двадцятого вересня 1941 року в нерівному двобої з німецькими загарбниками на території Шумейкового урочища загинули майже 800 воїнів Південно-Західного фронту. І не просто воїнів, а представників вищого командного складу на чолі з командувачем фронтом генерал-полковником Михайлом Кирпоносом, начальником штабу фронту генерал-майором Василем Тупиковим й іншими. Німецький план «Барбаросса» передбачав миттєве захоплення Радянського Союзу, але бійці Південно-Західного фронту на чолі з генерал-полковником Кирпоносом затримали хід ворожих військ до Києва на 72 години, що вплинуло на перебіг війни. Подія мала велике значення. Ці воїни віддали життя 1941-го заради перемоги над ворожою навалою у 1945-му, – розповів завідувач Меморіальним комплексом урочища Шумейкове В’ячеслав Гвоздовський. – Загалом наводяться дані, що на території урочища тоді полягли майже 800 осіб. За десятиліття моєї роботи тут проводяться розкопки, то знайдене нами за цей час дозволяє стверджувати, що насправді тут загинули 2–2,5 тисячі бійців Південно-Західного фронту.

– Ми звершили молитву за всіх, хто поліг у цій найбільш кривавій війні за всю історію людства. Вона має навчити нас істині, що будь-яка ідеологія, яка ставить один народ чи расу вище за інші, є неправдивою. Господь сотворив світ заради всіх людей, людина є образом Божим, заслуговує поваги й любові, незалежно від статусу й місця в суспільстві. Єдина ідеологія, яка має рухати нами – служіння ближньому, своєму народові, всякій людині, яка потребує від нас допомоги, проявляючи милосердя й любов. Життя потрібно прожити недаремно. Маємо приносити користь суспільству, людству, своєму народові й, служачи так, сподобитися вічного блаженного життя у Царстві Небесному, – звернувся до учасників заходу владика Федір. – Зло, що розв’язують люди, керуючись гріховними пристрастями жадоби до влади, слави, бажання панувати над іншими, часто виливається в такі криваві події, як війна. Лише подвиг, жертовність людей, що були готові й віддавали власні життя заради правди, добра, істини, – ціна, якою доводиться перемагати зло. Хай Бог дає нам мудрість любити свою державу, свій народ, відстояти його право мати свою помісну церкву і йти шляхом добра.

Традиційно присутніх на заході частували солдатською кашею.

угору ↑