Аналіз заходів, проведених під час місячника боротьби з туберкульозом (01.03-01.04.13) та Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом (24.03.13) в Полтавській області

Версія для друку

Детальний аналіз матеріалів, які надійшли з міст та районів області показав, що на виконання рішення Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією при Полтавській облдержадміністрації від 22.02.2013 р. № 1, в містах та районах проведено засідання Координаційних рад. Відповідно до підготовлених місцевих робочих планів було організовано та проведено тематичні заходи, спрямовані на стабілізацію ситуації з поширенням туберкульозу в області.
Зокрема, в містах і районах області за участю керівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, медичних працівників, представників правоохоронних органів та неурядових організацій проводились відкриті громадські канали, засідання «круглих столів», прес-конференції, вечори запитань і відповідей з питань профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу.
Завдяки активній співпраці із засобами масової інформації під час інформаційної кампанії населенню міст та районів області широко повідомлялося про шляхи профілактики, важливість своєчасного виявлення та ефективного лікування туберкульозу. З цією метою здійснювалася регулярна трансляція відеороликів з питань профілактики туберкульозу, було здійснено тематичний спецвипуск газети Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА та обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України «Медична газета Полтавщини». На ОДТРК «Лтава» у телепередачі «Тест на майбутнє» всебічно обговорювалося широке коло питань, пов’язаних із цим захворюванням та зниженням темпів його поширення.
Слід відмітити, що активно проводились соціально-профілактичні акції, присвячені Всесвітньому дню боротьби із захворюваністю на туберкульоз. Значну роботу з відповідними категоріями населення провели  лікарі-фтизіатри Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, працівники Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, обласної організації Товариства Червоного Хреста України і представники Благодійної Асоціації «Світло надії» та Благодійного Фонду «Громадське здоров’я». Під час акцій було розгорнуто роботу сучасного пересувного флюорографа. Фахівцями фтизіатричної служби здійснювалось консультування, волонтери роз’повсюджували інформаційно-освітнью літературу серед перехожих. Подібні акції, з агітаційною програмою, виїзним флюорографом проводились у містах та районах області. Під час місячника було обстежено понад 6 тис. осіб, надано індивідуальні рекомендації.
Заслуговує на увагу щорічна турбота про дітей, які знаходяться на лікуванні у дитячому відділенні обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру. Представники та волонтери обласної Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України та Благодійної Асоціації «Світло надії» проводили благодійні акції, тим самим створюючи для маленьких пацієнтів позитивний настрій для швидкого одужання. Дорослим хворим з поєднаною патологією ВІЛ/СНІД/туберкульоз, які отримують контрольоване лікування і виконують щоденні призначення лікарів-фтизіатрів, видавалися заохочувальні харчові набори і була забезпечена соціальна підтримка.
Під час проведення місячника здійснювалось ознайомлення фахівцями лікувально-профілактичних закладів міст та районів області, представників органів місцевої влади, організацій та зацікавлених служб з умовами проживання хворих на туберкульоз, осіб групи ризику (м.Комсомольск, Гадяцький, Глобинський, Гребінківський, Диканський, Зіньківський, Козельщинський, Кременчуцький, Новасанжарський, Полтавський, Семенівський, Шишацький райони). На місцях визначались побутові, соціальні та медичні проблеми з метою їх вирішення. У Новосанжарському районі вирішується питання про забезпечення санітарно-гігієнічними та харчовими пакетами хворих на туберкульоз за рахунок районного бюджету. У Глобинському та Козельщинському районах медичними працівниками проводились подвірні обходи з метою виявлення осіб з наявністю перших симптомів туберкульозу для подальшого їх направлення на флюорографічне обстеження для уточнення діагнозу.
Як позитив, слід відмітити, що з 2013 року в містах та районах області закладами охорони здоров’я, фтизіатричною службою та міськими і районними Товариствами Червоного Хреста реалізується проект супроводу хворих на туберкульоз, які перебувають на амбулаторному контрольованому лікуванні, за підтримки Глобального Фонду «Медико-соціальний супровід та формування прихильності до лікування туберкульозу».
Для розробки та затвердження   оптимального маршруту  спільних  дій  продовжується співпраця закладів охорони здоров’я майже всіх міст та районів області, неурядових організацій з представниками Міністерства внутрішніх справ та Державної пенітенціарної служби України у Полтавській області під час проведення профілактичних оглядів на туберкульоз громадян, які потрапляють до розподільника, утримуються в слідчих ізоляторах, виправно-трудових установах, а також звільнених з місць позбавлення волі при реєстрації на місцях та осіб без постійного місця проживання.
За інформацією Департаменту праці та соціального захисту населення ОДА, Територіальними центрами соціального обслуговування, службою зайнятості проводилося обов'язкове обстеження на туберкульоз осіб із малозабезпечених сімей та без певного місця проживання, які звертаються за соціально-побутовою та медичною допомогою, або перебувають у закладах соціального призначення; громадян, які звертаються в службу зайнятості. Зокрема, Територіальним центром соцобслуговування Гребінківського району відпрацьовано механізм по виявленню серед громадян похилого віку та інвалідів, які потребують соціальної допомоги, хворих на туберкульоз з метою своєчасного їх лікування.
За допомогою засобів масової пропаганди в навчальних закладах міст та районів області (загальноосвітніх, ВНЗ, СПТУ), медичні працівники безпосередньо здійснювали інформування учнів навчальних закладів, їх батьків та педагогів з питань профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу. В загальноосвітніх навчальних закладах області активно проводились диктанти, тематичні  вечори,  брейн-ринги, відкриті уроки тощо.  Проводилися інформаційні зустрічі дітей та їх батьків із медичними   працівниками   щодо питань профілактики туберкульозу та  пропаганди  здорового  способу життя. Активізувалась інформаційно-освітня робота серед молоді з метою навчання  основам  культури  здоров’я шляхом  проведення  тренінгів  та групових   консультацій, рольових ігор з використанням мережі Інтернету.
Місячник боротьби з туберкульозом, що тривав цьогоріч у Полтавській області, відзначився особливою згуртованістю й результативністю, використанням інтерактивних та нових форм роботи. Але відкритий форум з головним лікарем Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимиром Печерицею на сторінці інформаційного агентства «Полтавщина» показав необхідність продовження такої інформаційної кампанії. Особливо слід звернути увагу на роз’яснення важливості  туберкулінодіагностики, вакцинації, своєчасної діагностики діагностики та ефективного лікування туберкульозу, особливостей перебігу та лікування поєднаної патології ТБ/ВІЛ тощо. Це ще раз доводить потребу поширення різнобічної та системної інформації з широкого кола питань, пов’язаних з туберкульозом, особливо серед осіб, уразливих до цієї хвороби.
Проведення конкурсу серед представників журналістської спільноти області продемонструвало можливість ефективного використання їх творчого потенціалу і креативних підходів до висвітлення питань профілактики, своєчасного виявлення та ефективного лікування цього захворювання серед різних цільових груп.
Отже, проведення місячника боротьби з туберкульозом в області показало можливість об’єднання зусиль як державних, так і неурядових організацій у напрямку стабілізації ситуації з поширенням туберкульозу в області.    
РЕКОМЕНДУЄМО:
1. У ЗМІ продовжувати систематичне висвітлення проблем туберкульозу в Полтавській області, Україні та світі в цілому, підкреслюючи важливість особистого вкладу кожної людини у вирішенні проблеми на особистому та популяційному рівні.
2. Започаткувати конкурси серед міських та районних ЗМІ на краще висвітлення питань профілактики, своєчасного виявлення та ефективного лікування туберкульозу.
3. Провести позачергові заходи по визначенню відношення дітей та молоді до свого здоровя та майбутнього за результатами проведених педагогами, викладачами, спеціалістами-медиками, співробітниками неурядових організацій перед дітьми в школах, учбових закладах виступів з доступною інформацією про туберкульоз.
4. Спільно з соціальними службами, органами внутрішніх справ, закладами міграційної служби, державною службою зайнятості продовжувати обстеження на туберкульоз уразливих груп населення відповідно до наказу МОЗ України від 17.05.2008 р. №254.

Директор Департаменту
охорони здоров’я,
заступник голови Координаційної ради
з питань протидії туберкульозу,
ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з
наркоманією при Полтавській ОДА                                    В.П.Лисак

угору ↑