Децентралізація та формування об’єднаних територіальних громад Полтавської області

Децентралізація є ключовою реформою Уряду. Вона включає ряд аспектів - створення територіальних громад через механізм добровільного об’єднання, передача значних повноважень та фінансових ресурсів від органів державної влади до органів місцевого самоврядування для максимального наближення послуг до громадян та прийняття самостійних управлінських рішень щодо соціально-економічного розвитку своїх територій.

Процес децентралізації в Полтавській області розпочався з схвалення рішенням сесії Полтавської обласної ради від 18 червня 2015 року Перспективного плану формування територій громад Полтавської області, який передбачав формування 57 об’єднаних територіальних громад (далі - ОТГ).

Зважаючи на активне впровадження реформи децентралізації концепція Перспективного плану Полтавської області постійно змінюється, вносяться відповідні корективи з урахуванням реальних процесів добровільного об’єднання.

Так, станом на 1 листопада 2017 року Перспективним планом формування територій громад Полтавської області передбачено створення 69 об’єднаних територіальних громад.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 994-р (зі змінами від 04.12.2015, 19.04.2017, 11.10.2017) затверджено Перспективний план формування територій громад Полтавської області, згідно якого перелік спроможних громад області налічує 54 ОТГ.

У 2015 році на Полтавщині утворено перші 12 ОТГ:

• 2 міські - Глобинська, Пирятинська;
  • 2 селищні - Шишацька, Семенівська;
  • 8 сільських - Омельницька, Недогарківська, Пришибська, Піщанська та Новознам’янська (Кременчуцький район); Білоцерківська (Великобагачанський район); Клепачівська та Покровсько-Багачанська (Хорольський район).

У 2016 році створено 6 ОТГ:

• 2 селищні – Скороходівська, Решетилівська
  • 4 сільських – Новоаврамівська (Хорольський район), Великосорочинська (Миргородський район), Сергіївська (Гадяцький район) та Засульська (Лубенській район).

В 2017 році вже 14 новостворених ОТГ обрали своїх голів та депутатів сільських, селищних, міських рад:

30 квітня 2017 року – Рокитянська та Великобагачанська сільські (Великобагачанський район);

29 жовтня 2017 року – Лохвицька міська та Сенчанська сільська (Лохвицький район), Новогалещинська селищна (Козельщинський район), Бутенківська сільська (Кобеляцький район), Новосанжарська селищна, Нехворощанська, Драбинівська, Руденківська та Малоперещепинська сільські (Новосанжарський район), Гребінківська міська (Гребінківський район), Ланнівська сільська (Карлівський район), Михайлівська сільська (Машівський район).

Постановою Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року               № 214 на 24 грудня 2017 року перші вибори місцевих голів та депутатів призначено ще в 7 громадах області:

• Машівській селищній ОТГ Машівського району,
  • Козельщинській селищній ОТГ Козельщинського району,
  • Мачухівській, Щербанівській та Заворсклянській сільських ОТГ Полтавського району,
  • Оболонській сільській ОТГ Семенівського району,
  • Петрівсько-Роменській сільській ОТГ Гадяцького району.

Крім цього, в Полтавській області в одній з найперших в Україні розпочався процес приєднання суміжних місцевих рад до вже існуючих ОТГ. Так, постановою Центральної виборчої комісії від 13 жовтня 2017 року № 223 на 24 грудня 2017 року призначено додаткові вибори депутатів Семенівської селищної ради Семенівського району Полтавської області від Веселоподільської, Липнягівської, Товстівської та Степанівської територіальних громад, що приєдналися до Семенівської селищної об’єднаної територіальної громади.

Отже, з 01.01.2018 року на прямих міжбюджетних відносинах перебуватиме вже 39 громад.

Таким чином, на сьогодні в Полтавській області вже створено 43 ОТГ, які об’єднали 150 місцевих рад, а це близько 30% від загальної кількості існуючих рад області (503). Площа, охоплена громадами становить 7,5 тис.км2 або 26,2% від загальної площі області (28,8 тис.км2). Чисельність населення в ОТГ складає близько 0,3 млн. осіб або 20,7% до загальної чисельності населення області (1,4 млн. осіб).

Слід відзначити, що цього року активність процесу добровільного об’єднання зросла майже у 2 рази порівняно з минулими періодами. Так, протягом 2017 року утворено 20 громад, тоді як в 2016 році створилось лише 11, в 2015 - 12 ОТГ.

Наразі в 4 ОТГ Полтавщини, із 43 створених, з об’єктивних причин не призначено перші вибори, а саме: в 3-х ОТГ по причині порушення судових справ (Степненська, Новоселівська та Терешківська ОТГ Полтавського району), в 1-й ОТГ (Дмитрівська ОТГ м. Горішні Плавні) в зв’язку з необхідністю врегулювання на законодавчому рівні питання об’єднання сільської ради, яка входить до складу міста обласного значення.

ДолученняРозмір
pershi_zdobutki_12_otg.c.pdf1.86 MБ