Децентралізація та формування об’єднаних територіальних громад Полтавської області

Децентралізація є ключовою реформою Уряду. Вона включає ряд аспектів - створення територіальних громад через механізм добровільного об’єднання, передача значних повноважень та фінансових ресурсів від органів державної влади до органів місцевого самоврядування для максимального наближення послуг до громадян та прийняття самостійних управлінських рішень щодо соціально-економічного розвитку своїх територій.

Процес децентралізації в Полтавській області розпочався зі схвалення рішенням сесії Полтавської обласної ради від 18 червня 2015 року Перспективного плану формування територій громад Полтавської області.

Зважаючи на активне впровадження реформи децентралізації концепція Перспективного плану Полтавської області постійно змінюється, вносяться відповідні корективи з урахуванням реальних процесів добровільного об’єднання.

З метою охоплення об’єднаними територіальними громадами усієї території області без так званих «білих плям», облдержадміністрацією розроблено Перспективний план формування територій громад Полтавської області, який схвалено на пленарному засіданні двадцять третьої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання – рішення від 21.12.2018 року № 995 «Про Перспективний план формування територій громад Полтавської області (в новій редакції)». Згідно з рішенням першого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 17.09.2019 № 1155 затверджено внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Полтавської області, відповідно до якого передбачається створення 81 об’єднаної територіальної громади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 р. № 994-р (зі змінами від 19.06.2019 р.        № 476-р) затверджено Перспективний план формування територій громад Полтавської області, згідно з яким перелік спроможних громад області налічує 71 ОТГ, охоплення об’єднаними громадами території області становить 95,3%.

З початку впровадження реформи децентралізації в області створено 53 об’єднаних територіальних громад, 8 з яких в цьому році (2018 рік – 5, 2017 – 18, 2016 – 10, 2015 – 12).

ОТГ Полтавщини об’єднали у своєму складі 193 місцеві ради, а це 38,4 % від їх загальної кількості по області (503). Площа, охоплена громадами, становить 9,7 тис.км2 або 33,9 % від загальної площі області (28,8 тис.км2). Чисельність населення в ОТГ складає близько 0,411 млн. осіб або 29,3 % до загальної чисельності населення області (1,4 млн. осіб).

Починаючи з 01.01.2019 року на прямих міжбюджетних відносинах перебуває  45 громад.

Перелік громад, які перебувають на прямих міжбюджетних відносинах (де відбулись перші вибори голови та депутатів)

2015 рік

Опішнянська ОТГ

Зіньківський район

селищна

З початку 2019 року в області створено ще 8 громад:

• Горішньоплавнівська ОТГ (м. Горішні Плавні, Келебердянська, Салівська сільські ради Кременчуцького району);
  • Новоселівська ОТГ (Новоселівська, Надержинщинська, Нестеренківська, Черкасівська сільські ради Полтавського району), вибори відбулись 30.06.2019 року;
  • Новооржицька ОТГ (Новооржицька селищна, Воронинцівська, Черевківська сільські ради Оржицького району), чекає на призначення ЦВК перших виборів;
  • Гоголівська ОТГ (Гоголівська селищна, Устивицька сільська ради Великобагачанського району), чекає на призначення ЦВК перших виборів;
  • Ромоданівська ОТГ (Ромоданівська селищна рада Миргородського району та Новооріхівська сільська рада Лубенського району), чекає на призначення ЦВК перших виборів.
  • Петрівська ОТГ (Петрівська, Вільницька та Новокочубеївська сільські ради Чутівського району), чекає на призначення ЦВК перших виборів;
  • Великобудищанська ОТГ (Великобудищанська, Бобрицька, Книшівська, Мартинівська та Плішивецька сільські ради Гадяцького району), чекає на призначення ЦВК перших виборів;
  • Зіньківська ОТГ (Зіньківська міська та Проценківська сільська рад Зіньківського району), чекає на призначення ЦВК перших виборів;

Чекають на призначення додаткових виборів депутатів в Ланнівській ОТГ (рішення про приєднання прийнято Верхньоланнівською сільською радою) Карлівського району, Коломацькій ОТГ Полтавського району (рішення про приєднання прийнято Старицьківською сільською радою Машівського району), Новоселівській ОТГ Полтавського району (рішення про приєднання прийнято Рунівщинською сільською радою) та Новогалещинській ОТГ Козельщинського району (рішення про приєднання прийнято Пісківською сільською радою).

ДолученняРозмір
plan.pdf1.1 MБ