Децентралізація та формування об’єднаних територіальних громад Полтавської області

Децентралізація є ключовою реформою Уряду. Вона включає ряд аспектів - створення територіальних громад через механізм добровільного об’єднання, передача значних повноважень та фінансових ресурсів від органів державної влади до органів місцевого самоврядування для максимального наближення послуг до громадян та прийняття самостійних управлінських рішень щодо соціально-економічного розвитку своїх територій.

Процес децентралізації в Полтавській області розпочався зі схвалення рішенням сесії Полтавської обласної ради від 18 червня 2015 року Перспективного плану формування територій громад Полтавської області.

З метою охоплення об’єднаними територіальними громадами усієї території області без так званих «білих плям», облдержадміністрацією розроблено Перспективний план формування територій громад Полтавської області, який схвалено на пленарному засіданні двадцять третьої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання – рішення від 21.12.2018 року № 995 «Про Перспективний план формування територій громад Полтавської області (в новій редакції)». Згідно з рішенням першого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 17.09.2019 № 1155 затверджено внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Полтавської області, відповідно до якого передбачається створення 81 об’єднаної територіальної громади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 р. № 994-р (зі змінами від 19.06.2019 р.        № 476-р та від 18.12.2019 р. № 1324-р) затверджено Перспективний план формування територій громад Полтавської області, згідно з яким перелік спроможних громад області налічує 80 ОТГ, охоплення об’єднаними громадами території області становить 98,3%.

З початку впровадження реформи децентралізації в області створено 56 об’єднаних територіальних громад, 11 з яких в цьому році (2018 рік – 5, 2017 – 18, 2016 – 10, 2015 – 12).

ОТГ Полтавщини об’єднали у своєму складі 201 місцеву раду, а це понад 40,0 % від їх загальної кількості по області (503). Площа, охоплена громадами, становить 10,5 тис.км2 або 36,6 % від загальної площі області (28,8 тис.км2). Чисельність населення в ОТГ складає близько 0,432 млн. осіб або 30,8 % до загальної чисельності населення області (1,4 млн. осіб).

Починаючи з 01.01.2020 року на прямих міжбюджетних відносинах перебуває  47 громад.

Перелік громад, які перебувають на прямих міжбюджетних відносинах

2015 рік

47.

Новоселівська ОТГ

сільська

Перелік громад, в яких 22.12.2019 року відбулися перші вибори голови та депутатів, але їх не переведено на прямі міжбюджетні відносини:

• Новооржицька ОТГ;
  • Гоголівська ОТГ;
  • Ромоданівська ОТГ;
  • Петрівська ОТГ;
  • Великобудищанська ОТГ;
  • Зіньківська ОТГ.

Також додаткові вибори депутатів відбулися 22.12.2019 року в Новоселівській ОТГ Полтавського району (рішення про приєднання прийнято Рунівщинською сільською радою) та Новогалещинській ОТГ Козельщинського району (рішення про приєднання прийнято Пісківською сільською радою).

Чекають на призначення перших виборів голови та депутатів наступні громади:

• Супрунівська ОТГ (Супрунівська та Гожулівська сільські ради Полтавського району);
  • Кам’янопотоківська ОТГ (Кам’янопотоківська та Білецьківська сільські ради Кременчуцького району);
  • Мартинівська ОТГ (Мартинівська, Білухівська та Варварівська сільські ради Карлівського району).

ДолученняРозмір
plan.pdf1.1 MБ