Державний архів Полтавської області консультує

Версія для друку

Для отримання довідки про роботу (трудовий стаж), заробітну плату в першу чергу потрібно звернутися за місцем роботи в організацію, установу чи на підприємство, а у випадку їх ліквідації – до організації-правонаступника або організації вищого рівня. Якщо правонаступника немає, документи повинні передаватися на зберігання до трудових архівів, що нині діють у кожному районі Полтавської області й містах обласного значення – Горішніх Плавнях, Кременчуці, Лубнах, Миргороді, Полтаві (див. рубрику «Архівні установи області»). У Полтаві, окрім міського трудового архіву, існує три трудових архіви при кожній районній у м. Полтаві раді – Шевченківській, Київській та Подільській.

Документи обласного, міських та районних комітетів компартії й комсомолу України, зберігаються в корпусі № 2 Державного архіву Полтавської області (вул. Зигіна, 1-А, м. Полтава, тел.: 05322-7-22-55). Містять інформацію про заробітну плату та трудовий стаж працівників партійних та комсомольських органів.

Якщо питання прийому, переміщення, звільнення розглядалося на засіданнях виконкому Ради народних депутатів, загальних зборах членів колгоспу, засіданнях правління колгоспу, цей факт державний архів чи місцева державна архівна установа можуть підтвердити за протоколами, які є документами постійного терміну зберігання. За цими ж протоколами можна підтвердити виділення окремим громадянам земельних ділянок для будівництва.

Державний архів Полтавської області та місцеві державні архівні установи мають джерельну базу, завдяки якій можуть (якщо відома конкретна дата або номер указу) підтвердити факти обрання депутатами місцевих рад, нагородження громадян орденами та медалями СРСР, Почесними Грамотами і Грамотами Президії Верховної Ради Української РСР, присвоєння почесних звань УРСР.

Довідки про навчання у вищих навчальних закладах, технікумах, школах видаються відповідними навчальними закладами. У разі ліквідації згаданих навчальних закладів необхідно звернутися до відомчого архіву Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації за адресою: вул. Котляревського, 20/8, м. Полтава, 36000.

Службу у Червоній Армії до 1941 року та участь у громадянській війні можна підтвердити у Російському державному воєнному архіві (ул. Адмирала Макарова, 29, г. Москва, 125212) або в Державному архіві Полтавської області, якщо громадяни проходили реєстрацію у партизанській комісії району чи міста в 1928-1935 роках (вул. Зигіна, 1-А, м. Полтава, тел.: 05322-7-22-55).

Участь у Другої світової війни та службу в госпіталях, роботу в частинах Червоної Армії підтверджує Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації (ул. Кирова, 74, г. Подольск, Московская область, 142100). У заяві бажано вказати номер військової частини.

У Державному архіві Полтавської області зберігається колекція документів, за якими можна підтвердити участь громадян у антифашистському підпіллі та партизанському русі під час тимчасової німецько-фашистської окупації Полтавської області 1941-1943 років (вул. Зигіна, 1-А, м. Полтава, тел.: 05322-7-22-55).

Довідки про лікування в госпіталях видає воєнно-медичний музей Міністерства оборони Російської Федерації (пер. Лазаретный, 2, г. Санкт-Петербург, 191180), де зберігаються історії хвороб. Якщо громадяни служили у Військово-Морському флоті – потрібно звертатися за довідкою в Російський державний архів воєнно-морського флоту (ул. Миллионная, 36, г. Санкт-Петербург, 191186).

Державний архів Полтавської області також підтверджує вивезення мешканців області на примусові роботи до Німеччини та інших країн Центральної і Східної Європи у період Другої світової війни. В архіві зберігаються фільтраційні справи, списки (далеко не повні) вивезених та листи наших співвітчизників із Німеччини за 1943 рік. У разі негативної відповіді з архіву громадянам необхідно звернутися до Міжнародної Служби Розшуку (МСР), де зібрані німецькі архівні документи періоду Другої світової війни, (м. Арользен, Німеччина) за адресою: Internationaler Suchdienst, Groβe Allee 5-9, 34444 Arolsen, Bundesrepublik Deutschland. Запити до Німеччини слід надсилати німецькою мовою.

У державному архіві зберігаються документи Полтавського та Лубенського окружних виконавчих комітетів Рад робітничих, селянських і червоноармійських депутатів за 1929-1930 роки, в яких містяться списки розкуркулених та позбавлених виборчих прав громадян. На зберіганні також є списки позбавлених виборчих прав по Лубенському, Золотоніському та Полтавському округах за 1923-1925 роки, списки репресованих, розкуркулених по деяких сільуправах та сільрадах області, складені у 1941-43 рр. (вул. Пушкіна, 18/24, м. Полтава, тел.: 0532-60-90-95).

Для отримання документів, що підтверджують факт репресій або розкуркулення, необхідно звертатися до Управління інформаційних технологій УМВС України у Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014) та до Управління Служби безпеки України по Полтавській області (вул. Соборності, 39, м. Полтава).

У Державному архіві Полтавської області зберігаються метричні книги православних церков деяких населених пунктів Полтавської губернії за 1843-1922 роки та книги реєстрації актів цивільного стану по Полтавській області за 1919-1939 роки, згідно з якими можливо підтвердити факт народження, одруження або смерті. Для отримання архівної довідки необхідно написати заяву, де вказати прізвище (у т.ч. дошлюбне/дівоче), ім’я та по батькові людини, про яку запитують, дату та точне місце її народження. Слід відзначити, що метричні книги та книги реєстрації актів цивільного стану збереглися в незначній кількості, тому відповіді на переважну більшість біографічних та генеалогічних запитів є негативнимдиреки.

Якщо факт народження, одруження або смерті був зареєстрований після 1939 року (на території сучасної Полтавської області), громадяни можуть отримати відповідь або фахову консультацію у відділі реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (вул. Зигіна, 1-А, к. 9, м. Полтава).

угору ↑