Детінізація трудових відносин громадян та зайнятості населення

На Полтавщині підвищення заробітної плати не викликало скорочення робочих місць

9 лютого за участю заступника голови облдержадміністрації Олега Пругла відбулося засідання обласної міжвідомчої робочої групи з питання забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

У заході також взяли участь представники профільних структурних підрозділів ОДА, Управління Держпраці у Полтавській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, Національної служби посередництва і примирення в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та ін.

Як зазначив Олег Пругло, завданням даної робочої групи є моніторинг та контроль забезпечення у підвідомчих закладах та установах бюджетної сфери виконання вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та Закону України «Про оплату праці» в частині запровадження мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року в розмірі 3 200 грн. «Для обласної влади важливо зберегти робочі місця та уникнути їх скорочення. Тому представники обласної міжвідомчої робочої групи зроблять усе для того,щоб у області було усе спокійно», - поінформував заступник голови ОДА.

Членами комісії було розглянуто ситуацію щодо стану оплати праці в навчальних закладах області, закладах охорони здоров’я, культури, соціального захисту населення та інших бюджетних установах. Було зазначено, що виплати заробітної плати у кожній галузі Полтавщини відбулися вчасно та відповідно до Закону України «Про оплату праці». Наприклад, як зазначив заступник директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Юрій Курилко, у порівнянні з минулим роком медичним працівникам області було збільшено фонд заробітної плати в середньому на 40%. «У середньому по галузі заробітна плата становить 4 687 грн. Молодший медичний персонал отримує 3 325 грн, середній медичний персонал – 4 586 грн, лікарі – 6 547грн», - повідомив він.

Заплановано, що надалі робоча група буде щоквартально проводити моніторинг щодо підвищення мінімальної заробітної плати і розміру оплати праці працівників бюджетної сфери в розрізі навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, соціального захисту населення та інших бюджетних установ. Оскільки, відповідно до Закону України «Про оплату праці», розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

На Полтавщині ведеться робота щодо легалізації заробітної плати та зайнятості населення

Пріоритетним завданням залишається робота в напрямку легалізації заробітної плати та зайнятості населення. На цьому наголосили учасники наради під час спільного засідання обласних управлінь Держпраці, Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби.

Зокрема, заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю,зайнятість та інших нормативно-правових актів Ірина Гетало повідомила присутніх, що відповідно до внесених змін до законодавства, питання контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення  будуть належать до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, у порядку, встановленому законодавством. При цьому Держпраці продовжує контроль  з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Так, Полтавським Управлінням Держпраці, на підставі інформації, одержаної від органів Пенсійного фонду, будуть здійснюватись перевірки договорів, укладених з найманими працівниками на відповідність вимогам законодавства про працю. У разі виявлення порушень, до посадових осіб-порушників, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців будуть вживатись заходи впливу відповідно до наданих повноважень та продовжуватиметься спільна робота по виявленню неоформлених працівників з усіма причетними до цього органами. Також було запропоновано надавати інформацію до Управління Держпраці про роботодавців, які виплачують заробітну плату в розмірі менше мінімального, лише стосовно найманих працівників, які працюють в режимі повної зайнятості.

За результатами обговорення було запропоновано територіальним  управлінням Пенсійного фонду здійснювати моніторинг та надавати узагальнені результати органам  Державної фіскальної служби та Управлінню Держпраці у Полтавській області, які, в свою чергу, мають повідомляти про результати проведених перевірок та виявлені порушення.

Крім того, учасниками наради було прийнято рішення проводити спільну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо впливу підвищення розміру мінімальної заробітної плати на права застрахованих осіб у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, способи захисту порушених прав та можливості інформування про порушення.