Інформація відділення НСПП в Полтавській області про стан соціально-трудових відносин, виникнення та хід врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів) у серпні 2017 року

Акції соціального протесту, страйки

28 серпня 2017 року на площі перед будівлею Полтавської обласної державної адміністрації відбулася акція протесту у вигляді мітингу працівників ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», м. Горішні Плавні проти рейдерського захоплення гранітного кар’єру. Робітники і адміністрація гірничого підприємства стверджують, що рейдери незаконно змінили керівництво і збираються розпродати техніку.

Стан соціально-трудових відносин у ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», м. Горішні Плавні перебуває на обліку відділення НСПП через заборгованість з виплати заробітної плати найманим працівникам. На даний час робота на підприємстві зупинилася, рахунки заблоковані, заробітна плата найманим працівникам не виплачується. Відділення НСПП прогнозує подальше зростання соціального напруження в колективі ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр» через загрозу збільшення заборгованості із заробітної плати. Представникам трудового колективу  відділенням НСПП надані роз’яснення норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Хід врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів)

У серпні на території області колективних трудових спорів (конфліктів)  не зареєстровано.

Заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

Упродовж січня – серпня  2017 року на обліку відділення НСПП в системі запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебувало 26 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 21 підприємстві області (з них 6 структурні підрозділи) із середньообліковою чисельністю штатних працівників 3193 особи.

У січні – серпні за сприяння відділення НСПП попереджено виникнення 18 колективних трудових спорів (конфліктів). З цією метою проведено 67 примирних процедур.

З метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) відділенням НСПП у серпні взято на облік стан соціально-трудових відносин у філії «Полтавський державний обласний навчально-курсовий комбінат» Українського державного підприємства «Укрінтеравтосервіс», м. Полтава та в інфекційному відділенні Кременчуцької міської дитячої лікарні, м. Кременчук. Напруження в колективах спричинене в першому випадку заборгованістю з виплати заробітної плати, в другому – не виконання колективного договору щодо виплати медичним працівникам 10% надбавки за роботу з деззасобами.

Представникам трудових колективів надані роз’яснення та консультації відповідно до норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

З метою підвищення рівня правової культури працюючого населення Полтавської області у серпні відділенням НСПП проводилася робота щодо розповсюдження Буклетів: «Реалізація права на захист соціально-трудових відносин», «Соціальний діалог – шлях до подолання соціально-трудових конфліктів», «Реалізація права на страйк та відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти)», які були розроблені працівниками відділення НСПП та надруковані за сприяння Головного територіального управління юстиції в Полтавській області в рамках Програми правової освіти населення на 2016-2020 роки.