Міжмуніципальне співробінитцво громад Полтавської області

Довідка станом на 15.04.2019

щодо впровадження ММС в Полтавській області

Розвиток співробітництва територіальних громад є одним з кроків на шляху реформування місцевого самоврядування і об’єднання громад. Метою такого співробітництва є підвищення якості надання послуг населенню, розвитку територій та добробуту громад на основі спільних інтересів та цілей.

За даними Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад, який веде Мінрегіон, механізм міжмуніципальної співпраці активно використовується громадами 22 областей України, з яких Полтавська область залишається безумовним лідером з великим відривом. Відтак на сьогодні в Україні зареєстровано 384 такі угоди, 100 з яких діє у Полтавській області  (2015 р.– 14 угод, 2016 р. – 17 угод,  2017 р.– 18 угод, за 2018 р. – 40 угод, за 2019 р. – 11 угоди).

Відповідно 68 договорів мають за мету реалізацію спільних проектів, 17 - спільне фінансування (утримання) суб’єктами співробітництва організацій комунальної форми власності, 9 - делегування одному із суб’єктів співробітництва виконання одного чи кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів; 3 – утворення суб’єктами співробітництва спільних комунальних підприємств, установ та організацій - спільних інфраструктурних об’єктів, 1 - утворення суб’єктами співробітництва спільного органу управління для спільного виконання визначених законом повноважень

Серед пріоритетів співпраці громад найбільш поширеними є (виділені унікальні тематики, які обрані громадами виключно Полтавщині) :

Тематика

Угод

забезпечення пожежної охорони та безпеки

31

поводження з ТПВ та екологічні питання

17

забезпечення надання послуг та архів (ЦНАП, ЖКГ, реєстри)

9

ремонт доріг та обслуговування узбіч

6

покращення медичних послуг ( в. т.ч утворення ПМСД)

6

впровадження IT технологій (Смарт район)

5

розвиток туризму (в т.ч.  кластери туризму)

5

освітні послуги (в т.ч. інклюзія – 1 проект)

4

енергоефективність (запровадження енергосервісу, впровадження альтернативних джерел енергії)

4

вирішення проблем транспортного сполучення

вуличне освітлення

забезпечення високошв. Інтернетом

розвиток спортивної бази

розробка стратегії місцевого розвитку

1

дотримання вимог трудового законодавства (інспектор з праці)

агенція місцевого розвитку

сільське господарство (кооперативи)

соціальні послуги та забезпечення

96

Загалом до участі в реалізації угод залучено 253 місцеві ради (8 міських, 9 селищних та 236 сільських ради), тобто майже 50 % від всієї кількості місцевих рад області (загальна кількість 503 міські, селищні та сільські ради) беруть участь у реалізації проектів шляхом використання ММС механізму.

38 територіальних громад є учасниками 4 і більше угод про міжмуніципальну співпрацю (лідерами є Полтавський, Гадяцький та Семенівський райони – по 7 громад), а також 12 громад є ініціаторами 3 і більше угод про ММС (найактивніші – Лохвицька міська рада, Смотриківська сільська рада Пирятинського району, Новоселівська сільська рада Полтавського району).

Міжрайонні угоди:

По одній громаді з Глобинського та Хорольського районів залучено до реалізації міжрайонної угоди, ініціатором якої є Василівська сільська рада Семенівського району (назва проекту «Відродження пожежної безпеки територіальних громад Семенівського, Глобинського та Хорольського районів як суттєвий фактор їх майбутнього»).

Мачухівська сільська рада Полтавського району є ініціатором проекту з налагодження системи ТПВ в межах Мачухівської та Судіївської сільської рад Полтавського району і Плосківської сільської ради Решетилівського району (договір 2017 року).

Реалізація спільного проекту «Туристичний кластер як рушій соціально-економічного розвитку» (угода 2018 року, ініціатор Кобеляцька міська рада) об’єднала зусилля громад відразу чотирьох районів: Кобеляцького (7 громад), Козельщинського (1 громада), Новосанжарського (3 громади) та Решетилівського (1 громада).

Міжобласні угоди:

Також область має унікальну практику заключення міжобласних угод, а саме Смотриківська сільська рада Пирятинського району є ініціатором угоди щодо спільного утримання КП «Смотриківське» (тематика питне водопостачання) разом з Годунівською сільською радою Яготинського району Київської області. Водночас Смотриківська сільська рада є учасником угоди щодо спільного утримання ЦНАПу, ініціатором якої є Годунівська сільська рада Київщини.

Райони лідери ММС

За кількістю угод:

Полтавський (12 угод), Новосанжарський, та Лохвицький (по 11 угод), Гадяцький (9 угод), Пирятинський (7 угод), Оржицький, Кременчуцький, Решетилівський та Семенівський райони (по 6 угод).

За кількістю учасників:

Полтавський (28), Новосанжарський та Гадяцький (по 25), Решетилівський (20), Гребінківський (18), Семенівський та Лохвицький (по 17), Оржицький (14).

Динаміка укладання угод про співробітництво територіальних громад Полтавської області

(100 із 384 по Україні, в розрізі років: 2015 р. – 14 угод, 2016 р. – 17 угод,  2017 р.– 18 угод, 2018 р. – 40 угод, 2019 – 11 угоди)

станом на 15.04.2019

Кількість громад Полтавської області - учасників угод про співробітництво територіальних громад

в розрізі районів (станом на 15.04.2019 р., включно до 384 угоди)

Кількість угод про співробітництво територіальних громад в розрізі областей та років (станом на 27.02.2019 р.)