Національній службі посередництва і примирення виповнилося 15 років

17 листопада 1998 року відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та на виконання Указу Президента України, з метою сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх прогнозування та своєчасного вирішення було створено нову державну структуру – Національну службу посередництва і примирення (НСПП). До цього жоден державний орган не виконував подібних функцій і створення НСПП засвідчило прагнення України до побудови моделі державного устрою сучасного зразка.

Упродовж 15 років Національна служба посередництва і примирення  посприяла вирішенню майже 1796 колективних трудових спорів та усуненню 6298 випадків ускладнення стану соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств. На даний час НСПП сприяє вирішенню 430 вимог, висунутих найманими працівниками у 193 колективних трудових спорах (один спір на національному, 3 – на галузевому, 6 – на територіальному, 183 – на виробничому рівнях), безпосередніми учасниками яких є 1,6 млн. працівників 7405 підприємств, установ та організацій. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу суб’єктів господарювання, де мають місце колективні трудові спори, - 2,3 млн. осіб.

З часу створення (січень 2002 року), відділенням НСПП в Полтавській області  врегульовано конфліктні ситуації між сторонами соціально-трудових відносин майже на 800 підприємствах, в закладах і організаціях, попереджено декілька десятків акцій протесту з економічних мотивів. За час існування Відділення сприяло вирішенню 65 колективних трудових спорів з 135 вимогами. В результаті 63 колективних трудових спори за сприяння Відділення зняті з реєстрації як вирішені, задоволено 132 вимоги. Результативність вирішення колективних трудових спорів складає 97%.

Відділення прагне донести переваги встановлення соціального діалогу при вирішенні трудових конфліктів до більшості полтавців, спираючись на наймасовіші всеукраїнські, обласні, районні друковані видання. Останніми роками широко використовує можливості інтернету. Відділення спілкується з широким колом полтавців, систематично проводячи «гарячі» телефонні лінії, брифінги для журналістів та он-лайн конференції, беручи участь в телепроектах обласного телебачення.

Спільно з керівниками міських рад та районних державних адміністрацій сформовано 29 інформаційно-консультаційних центрів, які діють в кожному місті та районі області. Завідуючі ІКЦ допомагають Відділенню у прогнозуванні та врегулюванні конфліктних ситуацій, надають консультації з правових питань.

Пріоритетним напрямком у роботі Відділення є попередження виникнення трудових конфліктів на ранніх етапах на основі аналізу показників у видах економічної діяльності та окремих підприємств, взаємодії з установами, громадськими організаціями та посадовцями, причетними до сфери соціально-трудових відносин, уважного ставлення до проблем людей праці та бажанні їм допомогти у відновленні порушених трудових прав. Щороку Відділення попереджає виникнення до 40 трудових конфліктів.

Упродовж 15 років з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням здійснювалися заходи щодо усунення 436 чинників, які призвели до загострення стану соціально-трудових відносин у 367 випадках. За вказаний період за сприяння НСПП  у 342 випадках усунено 392 чинники ускладнень стану соціально-трудових відносин між найманими працівниками та роботодавцями. Результативність цих дій становить 93,2%.

Якщо в 2001 році на Полтавщині було зареєстровано 17 страйків, то за останні п’ять років – жодного.

Відділення ефективно співпрацює зі своїми надійними партнерами – об’єднаннями профспілок і роботодавців, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підрозділами, що опікуються питаннями праці та соціального захисту населення, територіальною державною інспекцією з питань праці, правоохоронними органами.

Завдяки фаховості та професіоналізму колективу, забезпеченню ефективності  врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), НСПП посідає гідне місце у правовій системі державних інституцій, здобувши визнання в суспільстві. Сьогодні можна з упевненістю констатувати, що в Україні діє одна з передових в Європі систем позасудового вирішення конфліктів у сфері праці.

Особливу подяку висловлюємо позаштатному активу відділення НСПП та особисто Вам, оскільки тільки у взаємодії, в атмосфері поваги одне до одного, до Закону, до людей праці, можливо сприяти забезпеченню соціальної рівноваги в трудових колективах Полтавщини.

Відділення НСПП

в Полтавській області                                                               18.11.2013р.