«Памятник Мазепе забыли в Киеве во дворе завода», «УНІАН», 08.04.2013

Щодо затримки у встановленні пам'ятника Іванові Мазепі в м. Полтава

Реагування на критику

Створення пам'ятників Івану Мазепі та Карлу XII передбачалося Указом Президента України «Про відзначення 300-річчя подій, пов'язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу», який на сьогодні знятий з контролю. Усі пам’ятники і монументи в Україні споруджуються у відповідності з Порядком, затвердженим спільним наказом Держбуду України та Мінкультури України від 30.11.2004 № 231/806. Зазначеним порядком передбачено, що визначення  місця об’єктів містобудування здійснюється на основі генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, планування та забудови.  Відповідно до  пункту 9 пункту «а» частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо надання дозволів на спорудження об’єктів містобудування  належить до власних (самоврядних) повноважень місцевих рад.
В найближчий час облдержадміністрація планує розглянути порушене питання із залученням представників Полтавської міськради, фахівців з історії, культури та містобудування.
Управління культури облдержадміністрації підтверджує наступні заходи зі встановлення пам’ятника Івана Мазепі:
1. Проект пам’ятника, розроблений архітектором В. Шевченком та скульптором М. Біликом, пройшов конкурсний відбір.
2. Збір коштів на пам'ятник гетьманові Іванові Мазепі ініційовано народними депутатами України фракції НУНС, зокрема, Миколою Кульчинським.
3. 22.08.2008 рішенням позачергової тридцятої сесії Полтавської міської ради п’ятого скликання погоджено місце розташування пам’ятника гетьману України Івану Мазепі у Полтаві (Соборний майдан).
4. 16.04.2009 рішенням тридцять дев’ятої сесії Полтавської міської ради п’ятого скликання до 10 липня 2009 року призупинено рішення сесії міської ради від 22.08.2008.
5. 15.04.2009 на засіданні обласного оргкомітету з підготовки та відзначення 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу з керівництвом Полтавського міськвиконкому попередньо погоджено дату відкриття пам’ятника Івану Мазепі - 24 серпня 2009 року.
6. Листом від 29.04.2009 № 02-45/1/3095 Полтавський міськвиконком повідомив, що дата відкриття пам’ятника (24.08.2009) здобула підтримку депутатського корпусу Полтавської міської ради та членів міського Організаційного комітету з відзначення 300-річчя Полтавської битви.
7. На сьогодні готове проектне рішення фундаменту пам’ятника, виготовлено постамент і пам’ятник (із заяви народного депутата України М.Г. Кульчинського).
8. 15.05.2009 у Києві відбулося засідання Художньої ради національної спілки художників України, на якому були присутні представники Міністерства культури і туризму України, Полтавської облдержадміністрації. Було представлено макет пам’ятника гетьману України Івану Мазепі. Всі члени ради одноголосно підтримали цю роботу.
9. Направлені необхідні документи для отримання дозволу у Держохоронспадщини на проведення археологічних досліджень на котловані майбутнього пам’ятника, який планувалося розташувати в історичній частині м. Полтави (Городище та поселення багатошарові, VII-IV ст. до н.е., ІХ-Х;
ХІ-ХІІІ; XVII-XVIII ст. Скіфський час, роменська культура, Київська Русь, пізнє українське середньовіччя).
12. Дату відкриття пам’ятника (24.08.2009) було внесено обласною державною адміністрацією до проекту Плану заходів з відзначення на державному рівні 300-річчя подій, пов'язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу, направленого на адресу Міністерства культури і туризму України.
За останні роки будь-які питання Полтавським міськвиконкомом щодо встановлення пам’ятника гетьману України Івану Мазепі не розглядалися.