Промисловість

Версія для друку

Промисловість Полтавської області

 

Промисловий комплекс Полтавщини – найважливіша складова соціально-економічного розвитку регіону, що формує майже половину валової доданої вартості. Сьогодні Полтавщина забезпечує 8-10% загально-державного обсягу реалізованої  промислової продукції. За підсумками 2017 року обсяг реалізованої промислової становив 158,8 млрд. грн., що на третину більше до відповідного періоду.

Промислове виробництво є одним з головних бюджетоформуючих секторів економіки Полтавщини. Більше половини надходжень до зведеного бюджету сплачено 10 найбільшими промисловими підприємствами регіону, а це майже 17 млрд.грн.

Основу економіки області складають підприємства паливно-енергетичного комплексу, гірничодобувної та переробної промисловості, зокрема машинобудування.

 

Паливно-енергетичний комплекс

Паливно-енергетичний комплекс Полтавської області включає в себе нафтогазовидобувну, переробну галузі та здійснює транспортування нафти і газу.

Полтавська область займає лідируючі позиції в загальних обсягах видобутку вуглеводнів в Україні: питома вага видобутку газу природного складає 45 %, нафти сирої – 10,4% та газового конденсату – 64,5%.


Підприємствами паливно-енергетичного комплексу в 2017 році на території  області  видобуто:   природного газу –  8,8 млрд.м3, нафти – 156 тис.т. та газового конденсату – 420 тис.т.

В області працює 28 підприємств як державної так і приватної форми власності, що здійснюють видобуток вуглеводнів у 17 з 25 районів області.


Транспортування  газу по території області через систему 14 магістральних газопроводів загальною довжиною 1805 км здійснюють Кременчуцьке, Диканське та Лубенське управління магістральних газопроводів  ПАТ «Укртрансгаз».

Транспортування нафти за допомогою 6 магістральних нафтопроводів загальною довжиною 554 км проводить             Філія «Придніпровські магістральні нафтопроводи»            ПАТ «Укртранснафта».

Основу нафтогазопереробної галузі області становлять                         ПАТ «Укртатнафта» в м. Кременчук та газопереробні заводи в селах Яблунівці, Качановому, Селещині та інші.

ПАТ «Укртатнафта» єдине в Україні підприємство, що здійснює повний цикл переробки нафти та виробляє нафтопродукти, що відповідають європейським вимогам якості Євро-4.

 

Енергетика

 

Забезпечення споживачів області електроенергією здійснює ПАТ «Полтаваобленерго», у складі якого функціонує 28 філій, у тому числі на умовах довгострокової оренди  входить Кременчуцька ТЕЦ.

Встановлена електрична потужність Кременчуцької ТЕЦ -  255МВт.

За 2017 рік було вироблено електроенергії 673594 тис. кВт/год. Основним видом палива є природний газ, резервним мазут.

Крім того, виробництво електроенергії в області здійснюється також на шести малих ГЕС, які розташовані на річках  Псел та Ворскла. Обсяг виробництва електроенергії  малими ГЕС за 2017 рік склав 12 267,184 тис.кВт.год.

Розподіл та транспортування природного газу до споживачів області здійснюють газопостачальні підприємства ПАТ «Полтавагаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Лубнигаз», ПАТ «Гадячгаз».


 

Гірничодобувна промисловість

 

Розвідані на території області запаси залізних руд Горішнє-Плавнинського, Лавриківського та Єристівського родовищ  Кременчуцької магнітної аномалії складають сировинну базу для гірничодобувної промисловості Полтавщини.

 Розробку залізної руди на території регіону здійснюють Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат та Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат. На сьогодні, в стадії розробки Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат. 


Полтавський ГЗК - один з найпотужніших комбінатів України та головний експортер залізорудних окатишів до країн Європи та Південно-Східної Азії.  Комбінат здійснює повний технологічний цикл від видобутку сирої руди відкритим способом до виробництва залізорудних окатишів, підготовленої сировини  для металургійних підприємств.

Завдяки застосуванню різних схем збагачення одержують концентрат з вмістом заліза 65% і більше.

 Єрестівський ГЗК – відносно нове підприємство, введено в дію  у 2012 році. Програмою розвитку підприємства передбачається проведення розкривних робіт з подальшим видобутком залізної руди, будівництво збагачувальної фабрики, а також в перспективі виробництво окатишів.

На сьогодні, гірничо-збагачувальними комбінатами впроваджується низка інноваційно-інвестиційних проектів, спрямованих на збільшення видобутку і підвищення якості руди та збільшення обсягів виробництва продукції.

 

Машинобудування

 

Головна роль у розвитку промисловості належить машинобудівній галузі, в якій зосереджено найбільшу кількість активних підприємств, що забезпечують виробництво продукції з високим рівнем доданої вартості.

Найрозвиненіша галузь машинобудування Полтавщини — транспортне машинобудування, на яке припадає 20% обсягу промислової продукції області та понад 50% продукції машинобудування.

 В галузі працюють такі промислові гіганти, як Крюківський вагонобудівний завод , АвтоКрАЗ, Кременчуцький колісний завод, Кременчуцький завод дорожніх машин та інші.

ПАТ «Крюківський вагоно-будівний завод» -  лідер вітчизняного вагонобудування з повним циклом виробництва, від генерованої конструкторської ідеї до виготовлення високо-технологічної імпортозамінної продукції, єдине підприємство в країні, на базі якого поєднано виробництво вантажного рухомого складу і транспорту  соціального призначення.


 Підприємством освоєно випуск сучасної імпортозамінної продукції - міжрегіональних швидкісних двосистемних електропоїздів  «Тарпан» з експлуатаційною швидкістю   160 км/год., які за технічними характеристиками та рівнем комфорту і сервісного обладнання за певними критеріями перевищують зарубіжні зразки даного класу. На сьогодні, залізничними шляхами держави успішно здійснюють перевезення швидкісні міжрегіональні поїзди класу «Інтерсіті» та «Інтерсіті+».


         Також, підприємством розпочато виробництво техніки для комунальних потреб, а саме підмітально-прибиральну машину  «Чистий шлях» модель КВСЗ-4002 та вакуумну підмітально-прибиральна машина КВСЗ-4001 .


 

 

  Одним з потужних підприємств машинобудівної галузі є АвтоКрАЗ.

ПрАТ «АвтоКрАЗ» - єдиний український виробник важких вантажних автомобілів із замкненим технологічним циклом виробництва.


        Модельний ряд автомобільної техніки марки «КрАЗ» включає 33 базові моделі і понад 350 модифікацій, а також спецтехніка під установку на шасі

КрАЗ, яка широко використовується для потреб збройних сил України,  сільського, дорожнього і комунального господарства, для ліквідації надзвичайних ситуацій, інших галузей народного господарства.


 

    Автомобілі підприємства оснащуються двигунами  ЯМЗCumminsDeutzFordWeichai або Mercedes-Benz, що відповідають екологічним нормам Євро-1 - Євро-5.

 


 

          Вантажівки марки АвтоКрАЗ відповідають сучасним вимогам міжнародних стандартів з екологічної та дорожньої безпеки. Система управління якістю  АвтоКрАЗу сертифікована на відповідність з вимогами міжнародного стандарту ISO 9001:2000.

 

АвтоКрАЗ - экспортно-орієнтоване підприємство, експорт автотехніки КрАЗ, в загальному обсязі реалізації складає понад 70%. Автомобілі КрАЗ успішно експлуатуються майже в 60 країнах світу.

 

 

 

угору ↑