Виділення земельних ділянок учасникам АТО

Версія для друку

Чим регламентується

Законодавство України передбачає систему пільг для учасників бойових дій та прирівняних до них осіб, зокрема, це стосується й надання земельних ділянок.

Відповідно до пункту 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, який визначено статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

 

Цільове призначення та норми безоплатної приватизації

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, які визначено статтею 121 Земельного кодексу України, а саме:

 • для ведення садівництва — не більше 0,12 га;
 • для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;
 • для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;
 • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

 

Подання клопотання (заяви)

Відповідно до Земельного кодексу України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, які визначено статтею 122 Кодексу.

У клопотанні зазначають цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додають графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

 

Хто передає земельні ділянки у власність

З метою отримання земельної ділянки у власність ветеран війни звертається з клопотанням до:

 • відповідного Головного управління Держземагентства в області за місцем розташування земельної ділянки, якщо бажана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності;
 • відповідної сільської, селищної чи міської ради, якщо бажана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту;
 • відповідної районної державної адміністрації, якщо бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності та необхідна для індивідуального дачного будівництва.

 

До клопотання про отримання у власність земельної ділянки учаснику АТО необхідно обов’язково додати наступні документи:

 • належним чином завірена копія 1, 2, 11 сторінок паспорту громадянина України;
 • належним чином завірена копія ідентифікаційного коду фізичної особи-платника податків;
 • викопіювання з кадастрової карти (плану), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
 • документ, що посвідчує участь в антитерористичній операції (посвідчення).

 

Процедура виділення земельних ділянок

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, які визначено статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання в місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає вмотивовану відмову.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляють за замовленням громадян суб’єкти господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно зі законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, — зі структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107–115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, які визначено статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно зі статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

 

Крім того зазначимо, що з метою надання прозорості земельним відносинам для перегляду всім, хто бажає, відкрито Публічну кадастрову карту, яка містить публічну кадастрову інформацію про земельні ділянки України. Для загального доступу викладено усічені дані з Державного земельного кадастру, які визначено як публічні: місце розташування ділянки, її межі, кадастровий номер, площа, форма власності та цільове призначення. Перегляд зазначеної інформації можливий на кадастровому порталі України.

Завантажити заяву (у форматі doc, у форматі pdf)

угору ↑