Виповнилось 70 років від дня утворення відділу в справах архітектури при Облвиконкомі – нині структурного підрозділу ‒ Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації.

25 грудня 2014 року о 14:00 годині в приміщенні прес-центру облдержадміністрації відбулася прес-конференція з нагоди 70-річчя від дня утворення відділу у справах архітектури при Облвиконкомі – нині структурного підрозділу – Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації.

Прес-конференція відбулась за сприяння ОКІА „Новини Полтавщини”, Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, науковців, колишніх посадовців ‒ керівників управління, істориків, представників Полтавської організації Національної Спілки архітекторів України.

У конференції прийняли участь:

- заступник начальника – начальник відділу по забудові населених пунктів Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Панков О.Б.;

- заступник директора Державного архіву Полтавської області, голова Полтавського міського товариства „Просвіта” Пустовіт Т.П.;

- голова Полтавської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, лауреат Державної премії в галузі архітектури Карюк М.В.;

- доцент кафедри дизайну архітектурного середовища Полтавського НТУ ім. Юрія Кондратюка, член Національної спілки архітекторів України Петрук Ю.О.;

-  заслужений архітектор України, академік Академії наук України, лауреат Державної премії в галузі архітектури Ширай Є.В.

В центрі уваги  стала тема діяльності архітекторів і утвореного підрозділу – відділу у справах архітектури за період значного проміжку часу, відлік якого розпочався з визволенням м. Полтави й Полтавщини від фашистських загарбників.

Враховуючи все зростаючі потреби у координації і контролі за архітектурно-будівельними та проектно-планувальними роботами у проектуванні й відбудові, і на підставі відповідного рішення Уряду, 27 грудня 1944 року згідно з постановою Виконавчого комітету Полтавської обласної Ради депутатів трудящих №1234 „Об организации отдела по делам архитектуры при облисполкоме” при облвиконкомі було створено ввідділ в справах архітектури.

Тоді, „весною 1944 року, Полтави фактично не було. Хаос понівечених вогнем конструкцій, випалені та зруйновані вибухами фасади, непролазні гори цегли, щебеню” – такими були центр Полтави, Кременчука, населених міст і сіл області. „Кам’яна пустиня очікувала свого відродження”.

Незважаючи на колосальні труднощі, відділ розпочав свою роботу і „позитивні зміни відбувалися щоденно, і в тому числі завдяки добрим намірам, ентузіазму і настрою людей…”.

У 1944 році відділ у справах архітектури прийняв на себе колосальну відповідальність у координації всіх робіт, пов’язаних з відбудовою, хоч на той момент кваліфікованих спеціалістів відчутно не вистачало. „У найскладніші роки, коли пріоритети економічно життєвих факторів були зрозумілими, приймались рішення з відновлення культурного надбання”, які вимагали значних ресурсів та грошових витрат.

Робота вимагала прискорених темпів, відділ займався реалізацією проектів на всій території області і за її межами. Тодішній «Облпроект» (нині ДП ДПІ «Міськбудпроект») виконував основні проектні роботи по відбудові та реконструкції значущих об’єктів.

Учасники прес-конференції наголосили на неоціненних заслугах головного архітектора міста Полтави Л.С.Вайнгорта, котрий від утворення і тривалий час виконував обов’язки начальника відділу у справах архітектури при Облвиконкомі, добирав перших фахівців на його посади і фактично зрушив з місця діяльність галузі, яка продовжується донині. Відбудова й розбудова Полтавщини, співпраця з архітекторами інших областей, обмін досвідом з авторитетними фахівцями в сфері архітектури на державному рівні давали великий досвід і ствердження молодим архітекторам.

З роботою відділу пов’язані імена багатьох видатних особистостей, які створювали обличчя Полтавщини і міста Полтави, зокрема, Завалія Миколи Микитовича, Сауленка Івана Антоновича, Подсєкіна Юрія Михайловича…

На посаді головних архітекторів області працювали з 1992 і до 2008 року Ширай Євген Вікторович, а з 2008 і до 2014 ‒ Петрук Юрій Олександрович.

У ході конференції були згадані окремі моменти роботи відділу у справах архітектури – нині Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації; згадано про проблемні питання та досягнення у будівельній галузі; учасники обмінялись спогадами та відповіли на запитання журналістів.

Увазі присутніх було запропоновано добірку фото та медіа матеріалів, фрагменти з публікацій Л.С.Вайнгорта "Записки провінційного архітектора", інформацію фондів Державного архіву Полтавської області, Полтавського  краєзнавчого музею і презентовано власну сторінку Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації у www.facebook.com/ploblarh, яка від сьогодні буде інформувати спільноту про свою діяльність та про актуальні сторони архітектурного багатовимірного простору.