Заклади культури

Версія для друку

 

 

Заклади культури

 

Відродженню історичної самосвідомості, збереженню фольклорних традицій, народних промислів, духовному піднесенню особистості сприяє діяльність клубних закладів та бібліотек. У даний час у Полтавській області діє 868 закладів культури клубного типу всіх відомств, три парки культури і відпочинку (у мм. Полтаві, Кременчуці, Лубнах).

При клубних закладах працює 4 659 гуртків, любительських об'єднань, студій, до участі в яких залучено 50 445 чол. Близько 400 аматорських колективів мають почесні звання «народного» та «зразкового».

На Полтавщині щороку відбуваються Міжнародний фольклорний фестиваль «Калинове літо на Дніпрі» у м. Комсомольську, Всеукраїнський рок-фестиваль «Мазепа- Фест» у м. Полтаві та Всеукраїнський фестиваль-конкурс сучасного українського романсу «Осіннє рандеву» у м. Миргороді.

Утвердилися і користуються популярністю у населення культурно-мистецькі заходи, які вже стали традиційними, в містах, райцентрах та селах області. Це – мистецькі свята: кобзарського мистецтва «Взяв би я бандуру» та козацької Покрови «І весільна, і козацька Покрівонька Багачанська» (смт Велика Багачка), «Роде наш, красний» та огляд-конкурс родинних та сімейних ансамблів (смт Шишаки), «Пісні Бузкового гаю» (смт Диканька), «Свято веселої мудрості» та огляд-конкурс читців-гумористів (с. Веселий Поділ Семенівського району), «Решетилівська весна» та виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва (смт Решетилівка), «Осіннє золото» (с. Березова Рудка Пирятинського району), Свято народної творчості на Національному Сорочинському ярмарку у селі Великі Сорочинці Миргородського району, «Різдвяна феєрія» за участю вертепів, колядних гуртів (м. Полтава), «Воскресни, писанко!» до світлого Христового Воскресіння та пісенне свято «Дзвонкова криниця» на батьківщині полтавського композитора, заслуженого діяча мистецтв України Олексія Чухрая в смт Карлівці, «Козацької слави цілюще джерело» на честь козаків Говтвянської сотні на Шар-Горі в Козельщинському районі, «Прийди, прийди до мене, Неділенько зелена!» до дня Святої Трійці (смт Нові Санжари), «Маріїна долина» та виставка-конкурс творів жінок-художниць «Осяяні красою і талантом» на приз імені Марії Башкирцевої (с. Черняківка Чутівського району), партизанської слави «Квітуй, піснями подвиг прославляй, наш славний Ковпаківський край!» (смт Котельва), «Будь благословенна, Покрово!» (с. Щербані Полтавського району), «Пісенне джерело» на горі Пивиха селища Градизьк Глобинського району, «Благословенні ви, сліди мандрівника Сковороди» (смт Чорнухи), «На Купала нічка мала» (с. Гоголеве Шишацького району), «Дивоцвіт Лесиного гаю» (м. Гадяч), «Гребінчика світлиця» (м. Гребінка) та започатковане 2008 року обласне свято «Я козачка твоя, Україно!» на батьківщині видатної співачки, Героя України Раїси Кириченко (с. Землянки Глобинського району); пісенні фестивалі: «Хорольські зірочки» (м. Хорол) та «Калинові гуляння» (с. Грабарівка Пирятинського району); фестивалі дитячої творчості: «Кришталеві нотки» (смт Машівка), «Миргородський квітограй» (м. Миргород), «Естрадна веселка» (м. Пирятин).

Виявленню нових обдарувань, примноженню духовних надбань, створенню цікавих творчих колективів, залученню до них нових учасників сприяє обласний огляд народної творчості «Полтавські дивоцвіти», проведений у рамках Фестивалю мистецтв, оголошеного Указом Президента України. У ході огляду на сценах районних, міських Будинків культури, Центрів народної творчості, культури і дозвілля та Палаців культури виступили близько 900 колективів та окремих виконавців, 5 790 учасників художньої самодіяльності з 288 клубних, мистецьких навчальних закладів, підприємств та організацій.

Під час проведення заходів огляду 16 кращим колективам з Великобагачанського, Глобинського, Кременчуцького, Котелевського, Лубенського, Машівського, Миргородського, Полтавського, Хорольського районів, міст Полтави, Кременчука, Миргорода, Лубен присвоєні почесні звання "народний" та "зразковий".

Найпопулярнішим творчим змаганням серед студентської молоді Полтавського краю є обласний міжвузівський мистецький фестиваль-конкурс "Студентська весна", який традиційно, майже 10 років, проводиться управлінням культури, Головним управлінням освіти і науки, відділом у справах сім’ї та молоді Полтавської облдержадміністрації. Щороку конкурсні програми представляють близько 40 вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації.

З кожним роком набуває розмаху і змістовності Національний Сорочинський ярмарок. На 5-ти концертних майданчиках свою майстерність демонструють колективи та окремі виконавці з усіх районів і міст Полтавщини. У Всеукраїнському фольклорному фестивалі беруть участь колективи з різних областей України. Традиційними на ярмарку стали обласні огляди-конкурси "Чиста криниця" фольклорних ансамблів, троїстих музик, гармоністів та бандуристів та "Кришталевий черевичок" аматорських хореографічних колективів.

У 2008 році на ярмарку започатковано неординарну подію – культурно-мистецьку акцію "Рушник Полтавської родини". Старовинне полотно розміром 7 метрів довжиною і 50 см у ширину відшукали у скрині майстрині села Великі Будища Диканського району. Перші стібки на рушник поклали майстрині-вишивальниці Карлівського, Миргородського, Решетилівського районів, студенти факультету технологій та дизайну Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка. Вишивання рушника, який передається по черзі з району в район, продовжують майстрині інших районів області. Презентація Рушника Полтавської родини відбудеться на Національному Сорочинському ярмарку – 2009.

Спільно з управлінням агропромислового розвитку та керівниками господарств, агропідприємств та фірм вперше на ярмарку проведено обласне свято "Освячення Полтавського короваю врожаю 2008 року", на якому було вшановано кращих сільських трударів-хліборобів. Надалі це свято буде проводитися щорічно.

 Спрямовує, координує діяльність Будинків культури, клубів, методичних кабінетів, центрів дозвілля та парків культури і відпочинку Центр народної творчості та культурно-освітньої роботи управління культури облдержадміністрації. Центр народної творчості надає методичну допомогу закладам культури клубного типу незалежно від їх відомчого підпорядкування, вивчає, узагальнює і розповсюджує передовий досвід, здійснює аналіз і проводить роботу по розвитку самодіяльної художньої творчості. Центр народної творчості – ініціатор і організатор багатьох обласних культурно-мистецьких заходів та свят народної творчості, веде активну роботу щодо пошуку та впровадження нових форм організації дозвілля населення.
Адреса Центру: 36000, м. Полтава, вул. Леніна,17
Тел. (805322) 7-20-69

 

 

угору ↑