01-07 серпня 2017 року – Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

Рекомендацій від спілки «Педіатри Полтавщини»

1. Складові успіху грудного вигодовування: правильне прикладання, часті та нічні годування.

Правильне прикладання: зручне положення жінки (сидячи, відкинувшись назад чи рівно), дитина повернута до Вас всім тілом (сосок грудей навпроти носа дитини).

Вкладіть в ротик малюка нижню частину ареоли та сосок, ніби натиснувши на нижню щелепу малюка, внаслідок чого він широко відкриє рот, при цьому нижня губа буде вивернута назовні.

2. Грудне вигодовування дає малюку найкращий старт в житті.

Це потужний захист від хвороб, воно повністю задовольняє потреби в їжі і рідині до 6 місяців. Більше того, грудне молоко захищає не тільки від інфекцій, але й дає дитині важливі відчуття спокою, тепла і захисту.

3. Грудне вигодовування – захист здоров’я малюка.

Дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, захищена, зокрема, від такого небезпечного захворювання як метгемоглобінемія. Воно виникає внаслідок вживання колодязної води дітьми раннього віку (для розведення суміші, приготування їжі). Навіть невелика кількість нітратів у воді може мати фатальний вплив на здоров’я дитини. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує її токсичність. При метгемоглобінемії червоні клітини крові втрачають здатність переносити кисень, що є їх основною функцією, і, як наслідок, дитина страждає від кисневого голодування. Несвоєчасне звернення до лікарів може призвести до смерті дитини. За останній тиждень в області було зафіксовано вже 2 випадки метгемоглобінемії.

Якщо так сталось, що ваш малюк не отримує грудне молоко, а вживає суміш, НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ КОЛОДЯЗНУ ВОДУ!!!!

4. У процесі годування грудьми особливо важливі 2 гормони: окситоцин та пролактин.

Пролактин відповідає за вироблення молока, а окситоцин – за його «доставку» – скорочення м’язових клітин, що оточують молочні залози і проштовхування молока по молочним протокам до соска.
Окрім того, окситоцин – гормон материнської любові. Мати під час годування грудьми свого малюка ніби «прив'язується» до нього, розвивається інстинкт захисту «свого». Цікаво, що синтетичний окситоцин (лікарський препарат) не викликає такого ефекту.

5. Раціон харчування жінки, яка годує груддю: зернові (каші, хліб), свіжі фрукти та овочі (переважно сезонні), кисломолочні продукти, м'ясо, риба, яйця, негазована вода (близько 3 л).

Від чого утримуватись? Переважно тих продуктів, на які у Вас алергічна реакція. Якщо у дитини з'являється якась небажана реакція після вживання Вами якогось продукту, тимчасово виключить його з раціону чи замінить на інший. Така ситуація пов'язана з незрілістю травного тракту малюка, зокрема його ферментів. Уникайте напівфабрикатів, фаст-фуду, жирних та смажених страв. Звичайно, не вживайте алкоголь. Натуральну каву, чай та колу можна вживати до двох чашок на день, оскільки ці напої містять кофеїн, то надмірна кількість може призвести до неспокою малюка.

У будь-якому сенсі – «що занадто, то не здраво». Тому, притримуйтесь здорового глузду і не впадайте в крайнощі.

6. Цікаві факти: у першу добу життя об'єм шлунку новонародженого становить 5-7 мл (як вишенька), на третю добу – 22-27 мл (маленький волоський горіх), в перший тиждень – 45-60 мл (абрикос), на кінець місяця – 80-150 мл (велике куряче яйце)

7. Кожна порція грудного молока ділиться на дві частини.

«Переднє» молоко, багате на мікроелементи та вітаміни, виділяється на початку годування. Колір його блакитнуватий, воно водянисте. Але, незважаючи на «нетоварний» вид «переднього» молока, воно є якісним та корисним. «Заднє» молоко жирніше, ніж переднє. Воно дозволяє малюкові насититись. Тому важливо, щоб малюк висмоктував все молоко з однієї груді за одне годування.

8. Нестача грудного молока.

Майже кожна жінка має побоювання, що її молока недостатньо для дитини. Але, не кожна ситуація є справді ознакою нестачі молока. Ось приклад. Відчуття, що груди стали м'якими, а не налиті, як раніше. Через місяць годування груди є вже не такими ущільненими, важкими. Завдяки регулярному частому годуванню молоко не застоюється, а йде активний процес його вироблення. Жінка ще не звикла до нових відчуттів, і може здатись, що молока мало. Контрольне зважування показало замале збільшення ваги дитини. За останніми рекомендаціями не бажано проводити контрольне зважування, оскільки процес контролю, ніби малий екзамен, завжди примушує жінку нервувати, а маля, яке годується в незвичних для нього умовах (поліклініка, амбулаторія), також може відволікатись. Крім того, дитина, яку годують на вимогу, може з'їдати різну кількість молока в різне годування.

9. Права жінки-годувальниці.

За домовленістю з роботодавцем жінка в перші три роки може працювати на умовах неповного робочого часу або дистанційно. Відповідно до ч.4 ст.178 Кодексу законів про працю України з Вашої згоди Вас можуть перевести на легшу роботу (наприклад, не пов’язану з відрядженням, нічними чергуваннями, наднормовими). Згідно ст. 183 Кодексу законів про працю України, якщо Вашій дитині немає 1,5 року, то Ви маєте право на додаткові перерви в роботі на додачу до перерви на обід. Вони мають надаватись не рідше, ніж через три години, і тривалість їх може становити 30 хвилин, якщо у Вас одна дитина, і 60 хвилин, якщо дві дитини і більше. Важливо, що перерви на годування мають бути включені в робочій час, тобто їх оплачуватимуть за середнім заробітком.

10. Грудне вигодовування є спільною справою членів родини.

Дуже важливо знайти підтримку в родині з боку чоловіка, бабусі.

11. Деякі жінки мають труднощі при грудному вигодовуванні, вони потребують сторонньої допомоги чи поради.

При кожному пологовому стаціонарі є інформація про групи підтримки грудного вигодовування, учасники яких можуть надати корисну пораду чи допомогти навчитись розціджуватись тощо. Зазвичай, такі жінки мають тривалий досвід грудного вигодовування.