1 березня – Всесвітній день імунітету

Версія для друку

1 березня – Всесвітній день імунітету

 

Щорічно, за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1 березня відзначається Всесвітній День імунітету. Мета цього дня – привернути увагу громадськості до проблем, пов’язаних з поширеністю імунних захворювань, а також з важливістю збереження імунітету в цілому.

Під поняттям «імунітет» розуміють сукупність захисних механізмів, які допомагають боротися з чужорідними чинниками (бактеріями, вірусами, паразитами або власними зміненими клітинами), які забезпечують протипухлинний захист. На його формування впливають багато факторів, зокрема: стан здоров’я та спосіб життя людини.

         Як відомо, розвиток імунної системи дитини триває до семи років, протягом яких малюк активно пізнає світ, стикаючись з новими мікроорганізмами, які готують його імунну систему до дорослого життя. Виділяють кілька критичних періодів у розвитку імунної системи дитини. У цей важкий час організм  захищають материнські антитіла, які містяться у грудному молоці, вакцинація та повноцінний догляд. Важливу роль також відіграють часті прогулянки на свіжому повітрі, повноцінні сон та харчування.

         Імунологія – наука, яка  швидко розвивається. За останні 20 років кількість нозологічних форм первинних імунодефіцитів значно зросла і  наразі сягає більше 200. Порушення функціонування імунної системи викликає розвиток імунопатологічних процесів таких як імунодефіцит (втрата організмом здатності чинити опір будь-яким інфекціям). Головним завданням у роботі дитячого імунолога є виявлення та обстеження дітей з підозрою на імунодефіцит.

         Розрізняють два види імунодефіцитів: первинні і вторинні. Первинні, на відміну від вторинних імунодефіцитів, зумовлені генетичними порушеннями і можуть проявлятися як у ранньому віці, так і в дорослому. Вторинний — імунодефіцит  набутий при індивідуальному розвитку організму, він виникає у результаті недостатнього харчування, впливу іонізуючого випромінювання та ін.

         Зазначимо, що існують методи діагностики роботи імунної системи і показаннями для візиту до дитячого імунолога можуть бути:

§  часті повторні, переважно гнійні отити (не менше 6-8 разів протягом року);

§  важкі синусити  (не менше 6 разів на рік);

§  більше 2-х, рентгенологічно підтверджених пневмоній на рік;

§  повторні абсцеси шкіри та внутрішніх органів;

§  необхідність тривалого застосування антибіотиків під час лікування інфекції;

§  не менше 2-х важких інвазивних інфекцій таких як остеомієліт, сепсис, менінгіт, флегмони;

§  відставання у фізичному розвитку;

§  важкий кандидозний стоматит або грибкове ураження шкіри;

§  наявність первинних імунодефіцитів у сім’ї;

§  випадки ранньої смерті від тяжких інфекцій.

«Всесвітній День імунітету – це ще одна можливість підкреслити важливість для кожної людини ведення здорового способу життя. А для підростаючого організму необхідним є фізична активність, достатній здоровий сон і повноцінне правильне харчування», -  говорить міський дитячий позаштатний лікар-імунолог Кременчуцької міської дитячої лікарні Олена Мельник.

угору ↑