7 липня - День працівника природно-заповідної справи

7 липня - День працівника природно-заповідної справи

Враховуючи вагомий внесок працівників природно-заповідної справи у збереження та відновлення біологічного та ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об`єктів природно-заповідного фонду України та на підтримку ініціативи Міністерства екології та природних ресурсів України Президент України Віктор Ющенко указом від 18 серпня 2009 року № 629/2009 установив в Україні професійне свято – День працівника природно-заповідної справи, яке відзначається щорічно 7 липня.

Це свято всіх, хто прагне зберегти природу і присвячує цій справі своє життя, свято небайдужих та дбайливих людей. Також це свято для природи – день, в який ми обіцяємо оберігати її і підводимо підсумки своєї діяльності.

Представниками цієї шанованої професії здійснено величезну роботу у сфері охорони природи – створено систему, що зберігає найцінніші та найчарівніші природні куточки Полтавщини – природно-заповідний фонд області.

Сучасна природно-заповідна мережа Полтавської області станом на 01.07.2017 р. (за наявною інформацією у Департаменті екології та природних ресурсів Полтавської ОДА) налічує 387 територій та об'єктів загальною площею 142446,5215 га, що складає 4,95 % від загальної площі області. З них 30 мають статус загальнодержавного значення: 2 національні природні парки, 20 заказників, 1 ботанічна пам’ятка природи, 1 ботанічний сад, 2 дендрологічних парки, 4 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Кількість територій та об’єктів заповідного фонду місцевого значення становить 357, з яких: 5 – регіональні ландшафтні парки, 156 – заказники (50 ландшафтних, 3 лісових, 38 ботанічних, 7 загальнозоологічних, 2 орнітологічних, 4 ентомологічних та 52 гідрологічних), 134 – пам’ятки природи (12 комплексних, 108 ботанічних, 2 зоологічні, 3 гідрологічних, 9 геологічних), 48 заповідних урочищ, 1 дендрологічний парк та 13 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

Створенню об`єктів природно-заповідного фонду сприяла діяльність науковців Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка під керівництвом Н.О. Смоляр, Київського національного університету імені Тараса Шевченка під керівництвом А.В. Подобайла (Пирятинський та Гребінківський райони), Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка під керівництвом Ю.С. Голіка (виконання проектних робіт зі створення НПП "Нижньосульський").

Території та об`єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватися у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та рекреаційних, освітньо-виховних цілях, для потреб моніторингу навколишнього природного середовища, а також для заготівлі деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливства, рибальства та інших видів використання, які можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об`єктів.
Полтавська область має унікальні природні ділянки, які необхідно заповідати, оскільки природно-заповідні території та об`єкти створюються з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища і охороняються як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

ДолученняРозмір
dodatok.pdf1.08 MБ