Чого не можна робити після стоматологічних операцій?

Чого не можна робити після стоматологічних операцій?

Видалення зуба, кісти тощо – це все стоматологічні операції різної складності. Чого не варто боятися і як доглядати за порожниною рота після оперативних втручань розповів Ігор Малихін, лікар-стоматолог, хірург КУ «Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна клінічна поліклініка»

– Невелика кровотеча протягом перших годин після операції– це нормально. Слина може бути рожевою кілька днів. Кровотеча може тривати довше, якщо ви приймаєте препарати, які впливають на згортання крові, чи приймали аспірин на попередньому тижні. Якщо триває виражена кровотеча у перший день або відкрилась кровотеча на другий день, зверніться до лікаря!– наголошує Ігор Олегович. –  Не пережовуйте їжу на оперованих зубах, не паліть, не спльовуйте, обережно полощіть, не чистіть оперовані зуби перший день. Якщо почнеться кровотеча, притисніть палець до місця кровотечі і тримайте до 20 хвилин. Якщо кровотеча продовжується, потримайте в роті дуже холодну воду 5 хвилин. Якщо кровотеча все ще триває, притисніть до місця кровотечі вологий пакетик з чаєм (звичайним чорним, але хорошим). Вночі використовуйте подушки та ковдри, щоб голова була піднята, покладіть на подушку рушник на випадок кровотечі вночі

– Пацієнтів часто насторожують біль і набряки. Що з цим робити?

– Біль–це нормальна реакція організму після операції. Приймайте знеболювальне за призначенням лікаря. Біль у щелепно-лицевій області знімають такі препарати, як кетанов, кетарол, кетанал, дексалгін 25, тріган-Д, солпадеін, нурофен, мігренол ПМ. Прийміть 1-2 таблетки будь-якого з перерахованих препаратів. За добу можна приймати не більше 4-х таблеток. Якщо препарати не допомагають або біль посилюється, зверніться до лікаря!Прийом знеболювальних ліків може викликати сонливість. Не працюйте з машинами, не сідайте за автомобіль, не пийте спиртних напоїв, утримуйтеся від їзди на велосипеді.

Набряк також нормальне явище після операції. Зазвичай наростаєнабряк і максимально виражений на третій післяопераційний день. Намагайтеся не спати на тому боці, з якого зроблена операція. Нічим не грійте оперованої місце! Навпаки використовуйте пакет з льодом, який треба прикладати загорнутим у рушник на 20 хвилин, потім прибирати на 20 хвилин і так протягом перших 6 годин після операції (лікар може збільшити час впливу холоду до 3-х днів). Якщо набряк не зменшується, або навпаки збільшується через 3 дні, зверніться до лікаря!

–  Як запобігти інфікуванню прооперованої ділянки?

– Якщо Ви палите, то утримайтеся від куріння протягом першого тижня після операції. Добре, якщо Ви кинете курити, так як майже всі складні випадки захворювання ясен зустрічаються серед курців. Не тримайте їжу в тій області ясен, де була зроблена операція.Підвищеннятемператури тіла уперші дні після операції до 38°С –це природна реакція у відповідь організму на оперативне втручання (немає необхідності знижувати температуру лікарськими препаратами). Але якщо у Вас температура тіла піднімається вище 38°С, або тримається, не знижуючись, більше 3-х днів, зверніться до лікаря!Приймайте антибіотики за призначенням лікаря.

– Як чистити ротову порожнину після операції?

– Враховуючи неможливість дотримуватися індивідуальної гігієни у післяопераційній області у повному обсязі, Вам показані полоскання антисептичними розчинамиі засобами, що перешкоджають утворенню мікробного нальоту. Починати полоскати можна тільки на другий день після операції. Якщо немає спеціальних лікарських призначень, то полощіть хлоргексидином, його не треба розбавляти водою. Набираєте в рот розчин і тримайте біля місця операції протягом 1-3 хвилин. Препарат має неприємний гіркуватий присмак, але є спеціальний, адаптований для полоскання корсодил, який має м'ятний смак.

Перші 3-5 днів доцільно використовувати гель МЕТРОГІЛ-дента, для обробки ясен (швів) в області втручання. Ватяним тампоном (вушною ватною паличкою) промокаєте слину з ясен в місці операції, наносите товстим шаром гель. Обережно видаляйте залишки їжі з оперованою області м'якою зубною щіткою (краще з лікувальною пастою) –перші два тижні. Зуби поза оперованою зоною очищаються як зазвичай.

– А чого не можна їсти?

– У перший день приймайте негарячу їжу, щоб уникнути опіку або кровотечі. Не жуйте на оперованих зубах поки не видалені шви, або протягом двох тижнів. Харчуватися необхідно повноцінно. Якщо Ви дотримуєтеся дієти для підтримки стрункої фігури – відкладіть її на місяць.

– Які можливі неприємні наслідки операції?

– У місці операції можуть з'явитися синці (зійдуть через тиждень), куточки рота можуть стати сухими і потріскатися (зволожуйте їх), можливе загострення герпесу. Також може злегка боліти горло, з'явитися ниючий біль у щелепах, вухах, голові або шиї (це тимчасове явище).Буває, що не зможете широко відкривати рот протягом трьох днів після операції. Зазвичай зуби рухливі 2-3 тижні після операції, потім вони зміцнюються. Вони можуть реагувати на холодне і солодке від 2-х тижнів до 2-х місяців після операції (чутливість можна знизити, використовуючи десенсибілізуючу зубну пасту).

Контролювати результати операції потрібно регулярно, як призначить лікар. Шви необхідно знімати через тиждень (якщо не було особливих випадків).Оцінити результати лікування можна тільки під час візиту до лікаря. Не керуйтеся лише своїми відчуттями, не займайтеся самолікуванням, якщо Ви у чомусь сумніваєтеся–зверніться до лікаря.