У цьому епідсезоні очікується три штами грипу

У цьому епідсезоні очікується три штами грипу

На Полтавщині за участі заступників керівників лікувально-профілактичних закладів з медичної роботи первинної та вторинної ланок надання медичної допомоги та науковців відбулася науково-практична конференція «Актуальні питання діагностики, лікування, профілактики грипу та гострих респіраторних інфекцій».

Захід розпочав головний спеціаліст відділу лікувально-профілактичної допомоги управління лікувально-профілактичної допомоги та медичних кадрів Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Іван Шумейко. Він зауважив, що необхідно враховувати особливості попередніх епідемічних сезонів та  підсилити профілактичні  заходи   серед мешканців Полтавської області. «Необхідно нагадувати нашим пацієнтам, що щеплення - найбільш дієвий засіб профілактики», -  наголосив Іван Шумейко.

За інформацією, яку повідомила повідомила кандидат медичних наук, асистент кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» Наталія Прийменко щодо циркуляції вірусів грипу, очікується три штами: А/Мічіган/45/2015(H1N1)pdm09-подібний вірус, A/Гон Конг /4801/2014 (H3N2) подібний вірус та вірус B/Брісбен/60/2008.

Першому частіше підлягає працездатне населення віком 25-49 років, його очікують у грудні-січні. Другий більш вражає людей похилого віку та дітей до 6-ти років, він ймовірно буде активним всередині січня. А третій – частіше за все охоплює родинні випадки з нетяжким перебігом, він може циркулювати наприкінці епідсезону.

Аналіз причин смертності при грипі минулих епідсезонів показав, що однією із передумов цих прикрих випадків стало пізнє звернення громадян за медичною допомогою, недооцінка небезпеки виникнення ускладнень від грипу, а також пізнє направлення на стаціонарне лікування. На це варто звернути особливу увагу як лікарям, так і пацієнтам.

Йшлося про показання до госпіталізації, профілактику та лікування осіб з групи ризику: хворих на хронічні захворювання, насамперед – серцево-судинної та дихальної систем, вагітних та породіль (впродовж 14 днів після пологів), осіб похилого віку, дітей, медиків, працівників освіти та торгівлі.

На завершення  Наталія Прийменко наголосила, що вакцинація є основним методом попередження захворювання на грип. «Противірусна хіміопрофілактика не є альтернативою щеплення!», - зауважила фахівець.

З інформацією щодо грип-асоційованих пневмоній виступив доцент кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією ВДНЗУ «УМСА» Вадим Боднар. Він  поінформував присутніх стосовно видів грип-асоційованої пневмонії, а саме -  поєднаної вірусно-бактеріальної та постгрипозної бактеріальної, та їхні клінічні відмінності. Серед ключових факторів, що призводять до бактеріальних ускладнень грипу: вік пацієнта, важкість стану, наявність супутніх захворювань, зниження імунітету. Негативно на перебіг хвороби впливають такі фактори ризику як хронічне вживання алкоголю, тютюнопаління, вживання ін'єкційних наркотиків,  метаболічні хвороби, такі як цукровий діабет та ожиріння.

Під час виступу лікар окреслив складові успішної тактики лікування пацієнтів з важкою пневмонією – своєчасна діагностика, застосування сучасних методів ідентифікації збудника, раннє призначення та адекватний вибір антибіотика, застосування комбінованої антибіотикотерапії та ад’ювантних засобів, комбінація з макролідами, оптимальна тривалість антибіотикотерапії.

Також під час конференції обговорили  готовність лікувальної мережі до роботи в період епідускладнень грипу. З даного питання присутніх поінформувала заступник головного лікаря Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні Лідія Войтенко.

На даний час в жодному з регіонів Україні захворюваність не перевищує епідемічний поріг. Віруси грипу не визначено. Про це повідомив лікар-епідеміолог Андрій Байбарза. «За минулий тиждень на гострі респіраторні інфекції в Полтавській області захворіло 5 тисяч 639 осіб, захворюваність за тиждень знизилась на 5,6%, показник склав 394,0 на 100 тисяч населення, це на 28% нижче за епідпороговий», - зауважив лікар.

Наразі, як повідомила начальник комерційного відділу ПОКП «Полтавафарм» Тамара Бибич,  в аптечній мережі наявні вакцини проти грипу: ДЖІ СІ ФЛЮ виробництва Грін Кросс Корпорейшн, Корея, ВАКСІГРИП – виробник Санофі Пастер, Франція, ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН – виробник Хуалан Біолоджикал Бактерін Ко, Лтд., Китай, ІНФЛУВАК – виробник Абботт Біолоджикал Б.В., Нідерланди.