Які умови забороняється зазначати в оголошеннях про працевлаштування?

Які умови забороняється зазначати в оголошеннях про працевлаштування?

Оголошення – це документ, в якому подається інформація, адресована певному колу зацікавлених осіб. Оголошення подаються на сторінках газет, журналів та окремих афішах. Будь-яке оголошення складається з короткого повідомлення (пропозиція, інша інформація) й контактної інформації залежно від типу оголошення. Тож які умови забороняється зазначати в оголошеннях про працевлаштування? Про це – в роз’ясненні.

Кожен має право на безоплатне одержання інформації про пропонування і попит на робочу силу, зокрема про вільні робочі місця (посади), можливості та умови працевлаштування на території України і за кордоном, професійну орієнтацію, професійне навчання та інші послуги, передбачені законодавством. Держава забезпечує доступ до інформації у сфері зайнятості населення через органи державної влади та засоби масової інформації.

Відповідно вимог ст. 11 Закону України «Про зайнятість населення» держава також гарантує особі право на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері зайнятості населення за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Не вважається дискримінацією здійснення заходів щодо додаткового сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.

Обмеження щодо змісту оголошень (реклами) про вакансії (прийом на роботу) та відповідальність за порушення встановленого порядку, їх розповсюдження встановлюються Законом України «Про рекламу».

Відповідно до ст. 24-1 цього Закону забороняється в рекламі про вакансії (прийом на роботу) зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі), щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною 2 ст. 37 Закону України «Про зайнятість населення» зазначено, що оплачувати послуги посередників при працевлаштуванні дозволено виключно роботодавцям, яким надано відповідні послуги з підбору кадрів, а отримувати від громадян гонорари, комісійні та інші винагороди за надані послуги із працевлаштування суб’єктам господарювання, які надають такі послуги, забороняється.

У зв’язку з цим текст реклами про діяльність суб'єкта господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, повинен містити примітку, що отримувати від громадян, яким надано послуги з пошуку роботи та сприяння в працевлаштуванні, інші пов'язані з цим послуги, гонорари, комісійні або інші винагороди забороняється. У разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Вимоги щодо обов’язкового зазначення в оголошеннях про працевлаштування розміру заробітної плати чинним законодавством не передбачено.

За наданням правової допомоги можна звернутися до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (0532) 56-02-88.

Полтавський місцевий центр з надання БВПД