17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

Версія для друку

17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

 

17 червня 2019 року світ відзначає Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами. Нині свято відбувається під гаслом «Вирощуємо майбутнє разом!».

У цей день у 1994 році в м. Париж було прийнято Конвенцію ООН про боротьбу з опустелюванням (далі – КБО), членами котрої стало 196 країн світу, зокрема й Україна.

У межах КБО опустелювання розглядається як деградація земель під впливом будь-яких природних чи антропогенних чинників, а не утворення пустель як таких.

«Опустелювання – не ізольована проблема, яка може сама по собі зникнути, опустелювання є проблемою кожного, хто хоче їсти, пити, дихати; жити у безпеці в місті чи селі, мати доступ до технологій, ліків чи інфраструктури, мати рівні можливості для роботи, навчання чи відпочинку», – зазначив виконавчий секретар КБО пан Ібрагім Тіау.

Виходячи з ситуації в Україні та беручи до уваги міжнародні процеси, урядом країни впродовж останніх років було прийнято ряд важливих нормативно-правових актів. Серед них Концепція боротьби з деградацією земель та опустелюванням (розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 1024), Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 271), створено Координаційну раду з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням (постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 20). Наразі опрацьовується проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року.

У лютому 2019 року Верховна Рада України схвалила Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року (Закон України від 28.02.2019 №2697-VIII), до стратегічних завдань якої віднесено «забезпечення сталого використання та охорони земель, покращення стану уражених екосистем та сприяння досягненню нейтрального рівня деградації земель…».

Не оминула проблема опустелювання й Полтавщину. Так, за оперативною інформацією територіальних органів Держгеокадастру, в районах та містах області порушених земель налічується 6,7 тис. га, із них відпрацьовані та підлягають рекультивації майже 510,3 га. Проте на виконання вище зазначеного Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням у 2018 році проведена рекультивація земель площею 22,76 га. Ці землі повернуто в попередній стан, придатний для сільськогосподарського використання за цільовим призначенням. Також проведено поліпшення сільськогосподарських малопродуктивних земель на площі 4,2 тис.га.

Серед інших заходів, спрямованих на боротьбу з опустелюванням та посухами, на Полтавщині проводяться й такі:

- створення, відновлення та охорона лісів, зокрема полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень (за інформацією Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства впродовж 2018 року лісогосподарськими підприємствами області відтворено лісів на площі 1370 га);

- створення і відновлення сіножатей (Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації інформує, що під сіножатями в області зайнято 157 тис. га, під пасовищами – 190 тис. га, багаторічні насадження становлять 2,2% площі області. Сіножаті й пасовища розташовані переважно на заплавах річок і в балках);

- роботи з консервації деградованих, техногенно забруднених та малопродуктивних земель, рекультивації порушених земель (в області здійснено консервацію малопродуктивних та деградованих земель на площі 57,3 тис.га, шляхом заліснення у 2018 році здійснено консервацію малопродуктивних та деградованих земель на площі 24,76 га);

- здійснення протипаводкових, берегоукріплювальних, проти селевих і протизсувних заходів, захисту територій від підтоплення (за оперативною інформацією територіальних органів Держгеокадастру в області проведено берегозакріплення загальною протяжністю 5,05 км) та багато інших.

Департамент екології та природних

ресурсів Полтавської облдержадміністрації

 

угору ↑

17.06.2019