В Опішні відбувся Національний фестиваль гончарства

Версія для друку

В Опішні відбувся Національний фестиваль гончарства

 

Традиційно в межах Тижня Національного гончарного здвиження «ЗДВИГ» в Опішні відбувся Національний фестиваль гончарства. Приурочили захід до відзначення в селищі Національного дня гончара.

Дійство зібрало учасників і гостей з різних куточків України, а також з-за кордону, зокрема з Литви, Болгарії, Хорватії та США. В офіційному відкритті фестивалю взяли участь народні депутати України Олег Кулініч та Юрій Бублик, директор Департаменту культури і туризму облдержадміністрації Валентина Вождаєнко. Почесним гостем свята був найстарший гончар України, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, заслужений майстер народної творчості Василь Онуфрійович Омеляненко.

– Опішне – це без перебільшення Афіни українського гончарства. У туризмі Полтавщини основні регіони – це Решетилівка й Опішне. Їх відвідують найбільше людей. Через два-три місяці розпочне роботу новий туристичний маршрут Опішне – Більськ, упродовж якого можна буде ознайомитися з пам’ятками археології, – розповіла Валентина Вождаєнко. – Звісно, подібні заходи, як цей фестиваль, ми підтримуємо, зокрема й фінансово. Цьогорічний подарунок Департаменту для гостей заходу – виступ ансамблю «Живі барабани». Наступного року обсяг видатків на відповідні заходи буде переглянуто. Депутатський корпус обласної ради підтримує такі мистецькі ініціативи.

У межах кількаденного дійства відбулися Х Міжнародний мистецький ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні – 2018», VІІІ Національний фестиваль «ВакулаФест-ХХІ»,VІІІ Національний фестиваль-конкурс гончарського бодіпейнтінгу «BodyCeramicFestUkraine», фольклорний фестиваль «Гончарське перевесло». Пройшли конкурси гончарів, малювальниць, визначили кращих у експрес-змаганні «Коса – дівоча краса». Для дітей організатори підготували розваги й конкурси. Дорослі разом із дітлахами могли спробувати згончарювати якусь посудину чи виготовити щось інше з глини під час майстер-класів. Крім того, охочі могли побувати на екскурсії у Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному, меморіальних музеях-садибах гончарки Олександри Селюченко, гончарської родини Пошивайлів, філософа й колекціонера опішнянської кераміки Леоніда Сморжа, музеї мистецької родини Кричевських, мистецькій галереї Центру розвитку духовної культури. Ввечері на учасників і гостей свята чекали виступ співачки Ірини Федишин, шоу від Live Drums «Живі барабани» і дискотека від DJ Fly. На ярмарку, що діяв на території фестивалю, кожен міг придбати щось на згадку про захід.

– До гончарної справи активно долучається молодь. Свідченням цьому є проведення у музеї вже восьмої сесії літньої так званої академії гончарства, де молоді люди з різних регіонів України приїздять навчатися цій справі. Протягом трьох тижнів гончарюють, ліплять, декорують, випалюють гончарні вироби. Не всі, але дехто з них починає займатися гончарством на професійній основі. Й це дуже добре, це показник, що є інтерес до гончарства не лише як до можливості в майбутньому заробляти на прожиття, а й просто для гармонізації душевного світу, пошуку самого себе через цю справу. Є люди, які хочуть займатися гончарством навіть у тих регіонах, де його раніше не було. Не завжди виготовлена ними кераміка є традиційною. Вона більше аматорська, індивідуального характеру, але це теж досить гарні, якісні, добротні вироби, які можна використовувати для приготування й споживання страв, прикрашання житла, офісу тощо. Попит на гончарну справу є. Гірше з попитом на гончарні вироби, оскільки інфляція росте, коштів у людей менше, й гончарі скаржаться, що гірше купують їхні вироби. Та це не означає, що вони менше працюють. Переконаний, що перспективи в гончарства є. Яка б не була економічна ситуація в державі, воно завжди було, є і буде, – зазначив генеральний директор Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Олесь Пошивайло.

Він розповів, що до фестивалю долучилися майстри з-за кордону. Зокрема в Міжнародному симпозіумі надпарканної скульптури взяли участь представники Болгарії, Хорватії та Литви.

– В літній академії гончарства є представниця з Білорусії. Вона вирішила тут навчатися гончарству, – додав Олесь Пошивайло.

Художній куратор VІІІ сесії Е-літньої Академії гончарства для харизматиків, романтиків, диваків і діячів – українка за походженням, яка нині мешкає у Роквілі (штат Меріленд, США), художниця-кераміст, викладач гончарства середньої американської школи Наталі Кормелюк.

– Я в Опішні втретє, але на такому гончарному святі – вперше. Дуже зворушена й щаслива, що маю нагоду тут побувати. Вдячна за співпрацю із майстрами, пізнання їхньої роботи. Зрозуміла велич гончарства Опішні. Дякую організаторам, що залучають до таких заходів українців, які мешкають поза межами України. Це підтримка у збереженні своєї ідентичності, – зазначила Наталі Кормелюк.

Загалом на фестиваль з’їхалися близько 80 майстрів і народних умільців із різних регіонів нашої держави, а також фольклорні колективи й естрадні етногурти з шести областей України.

угору ↑

02.07.2018